ניתוח מסטואידקטומיה באוזן התיכונה

רקע


האוזן מתחלקת לשלושה חלקים, שלכל אחד מהם תפקיד חשוב בשמיעה: 1. האוזן החיצונית - מורכבת מהאפרכסת ומתעלת השמע, והיא מובילה את גלי הקול פנימה. 2. האוזן התיכונה - מורכבת מעור תוף ומחלל אויר, והיא מתפקדת כמגבר. 3. האוזן הפנימית - ממירה את גלי הקול בזרם חשמלי, המובל למוח על ידי עצב השמיעה.זיהום כרוני של האוזן התיכונה עלול לגרום לעיתים, לצמיחה של עור מתעלת השמע דרך הנקב בעור התוף, לתוך החלל של האוזן התיכונה ולהתפתחות ציסטה של עור בתוך החלל. ציסטה זו, הנקראת 'כולסטאטומה', הולכת וגדלה עם הזמן ונוטה להזדהם. ככל שהציסטה גדלה, היא לוחצת על האברים שסביבה והורסת את עצמות השמע, את הקירות של האוזן התיכונה ועלולה להתפשט לכיוון חללי עצם המסטואיד שמאחורי האוזן התיכונה. במקרים חמורים עלולה הכולסטאטומה לפגוע גם באוזן הפנימית ולגרום לירידת שמיעה תחושתית ואפילו לחרשות. מטרת הניתוח היא, בראש ובראשונה, להשיג אוזן נקיה מכולסטאטומה ורק כמטרה משנית גם שיקום השמיעה. לפעמים נזקקים לסדרה של מספר ניתוחים על מנת לסלק את כל המחלה ורק כאשר האוזן נקיה ניתן לבצע ניתוח לשיקום השמיעה.

 

לפני הניתוח


יש להתחיל בצום (כולל שתייה) החל מחצות, בלילה שלפני הניתוח.יום לפני הניתוח תוזמנו למרפאת אף אוזן וגרון לבדיקת רופא, בדיקת מרדים וביצוע קבלה רפואית. לאחר מכן, תופנו למחלקת אף אוזן וגרון, שם תכירו את הצוות, תקבלו הדרכה לפני הניתוח ותבוצע קבלה סיעודית.במידה ותלונו במחלקה בערב שלפני הניתוח, תקבלו מהאחות תרופת הרגעה לשינה, בהתאם להמלצת המרדים.

הניתוח


משך ניתוח מסטואידקטומיה, כולל ההרדמה, הוא כארבע שעות. ההרדמה המומלצת בניתוח מסוג זה היא הרדמה מלאה. אולם, לפני הניתוח ישוחח עימכם הרופא המרדים ויחליט בשיתוף פעולה עימכם, על ההרדמה המתאימה.במהלך הניתוח יבוצע חתך בכניסה לתעלת השמע החיצונית או מאחורי האפרכסת, הרמת מתלה וכניסה לאוזן התיכונה. תתבצע בדיקת עוצמות השמע ושחזורן בהתאם לצורך וכן, ניקוי חלל המאסטואיד והאוזן התיכונה. בסיום ההליך תבוצע תפירה של החתך תוך השארת נקז.לאחר הניתוח תועברו לחדר ההתעוררות, שם תהיו בהשגחה צמודה ומעקב אחר מצב ההכרה, הנשימה ומתן חמצן, כולל מעקב אחר לחץ הדם, דופק וחום. טיפול תרופתי, כולל טיפול בכאב, יינתן בהתאם להוראות הרופא המרדים.לאחר מספר שעות, באישורו של הרופא המרדים, תועברו למחלקת אף אוזן וגרון להמשך טיפול והשגחה.

לאחר הניתוח


בשל היותכם בצום תקבלו עירוי דרך הווריד. כשעתיים לאחר הגעתכם למחלקת אף אוזן וגרון יותר לכם לשתות, רצוי מים קרים עד פושרים. יום לאחר הניתוח יותר לכם לאכול אוכל פושר ורך.אחות המחלקה תבצע מעקב אחר שתן ספונטני ואחר עוצמת הכאב, ובהתאם לכך תקבלו תרופות נגד כאבים.חוסר תנועתיות עלול לגרום לאוורור לקוי של דרכי הנשימה, הפחתה בזרימת הדם לרקמות הגוף ודלדול שרירים. מומלץ לכן, להתחיל בניידות כבר ביום הראשון לאחר הניתוח.כשבוע עד שבועיים לאחר מועד הניתוח, תוזמנו לביקורת במרפאת חוץ של הקריה הרפואית רמב"ם. לביקורת זו, אין צורך בהתחייבות.אישור על חופשת מחלה, מיום אשפוזכם ועד ליום הביקורת במרפאה, יינתן לכם על ידי הרופא המטפל. רצוי להימנע ממאמץ מיותר לאחר ניתוח חלל המסטואיד באוזן התיכונה.יש להימנע מהרטבת האוזן עד למועד הביקורת.

זימון תורים - אף אוזן גרון

שימו  לב – זמינות התורים בזימון אונליין זהה לזו שבמוקד הטלפוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.