כריתה של הלסת: שחזור מידי עם מתלה מהפיבולה

תהליך גידולי באזור הראש צוואר יכול לערב גם את המפרק של הלסת. במידה וזה קורה, יהיה צורך בהוצאת החלק המעורב בגידול. פעולה זו נקראת מנדיבולקטומיה (Mandibulectomy). לאחר הפעולה מבוצע שחזור של הלסת עם מתלה מהפיבולה, קטע מהעצם הדקה מבין שתי עצמות השוק . בנוסף, ביחד עם העצם מועברים רקמה רכה וכלי דם לאזור הכריתה.
הניתוח יגרום לנפיחות בפנים שתרד באופן הדרגתי עד ההחלמה. בהמשך תוכל לחזור לאכול, לשתות וללעוס באופן הדרגתי. משך התקופה של ההחלמה שונה מאדם אחד לאחר ותלוי בגודל וחומרת הניתוח.
 

טרום ניתוח

בפגישת ההכנה לניתוח תיבדק ע"י הרופאים המנתחים ועם המרדים, ותיפגש עם אנשי הצוות הרפואי כפי שיידרש להכנתך לניתוח.
הניתוח מבוצע בשיתוף פעולה בין שני רופאים, רופא אא"ג וניתוחי ראש צוואר שיהיה אחראי להוצאת הגידול וכירורג פלסטי שיבצע את השחזור של הלסת. בנוסף תיפגש עם רופא השיניים לצורך הערכת מצב השיניים לפני הניתוח ולצורך הכנת מודל ללסת החדשה שלך.

בנוסף, ייתכן ותידרשנה בדיקות נוספות:
 • בדיקת רופא פנימאי להערכת מחלות רפואיות אחרות שלך. יעוץ זה הינו חשוב טרם הניתוח.
 • הערכה נשימתית.
 • הערכת קרדיולוג.
 • תמונות פנים.
 • בדיקות הדמיה כולל צילומי רנטגן ו - CT SCAN.
 • בדיקה לזרימת הדם ברגל התורמת.
השלמת ההכנה לניתוח כוללת בדיקות מעבדה, צילום חזה ותרשים א.ק.ג בנוסף לבדיקת מרדים.
 

הניתוח

הניתוח יבוצע על ידי שני צוותים, הצוות הראשון הוא צוות אא"ג וניתוחי ראש צוואר אשר יכרות את הגידול. משך הניתוח הינו 5 שעות. באותו זמן צוות של כירורגיה פלסטית יקח רקמה רכה, עצם וכלי דם מהרגל שישמשו לשחזור הלסת. לאחר שכריתת הגידול מסתיימת מתחילים בתהליך של השחזור.
תהליך השחזור נמשך בד"כ כ 5 שעות, העצם שנלקחה מהרגל תעוצב לצורה שדומה מאוד לחלק שהוצא מהלסת. בהמשך, תחת מיקרוסקופ, העורקים והורידים שנלקחו מהרגל יחוברו לורידים ולעורקים של האזור המנותח. החלק החדש של הלסת יקובע בעזרת פלטות וברגים ולאחר מכן יכוסה ברקמה רכה.
הניתוח יכול לגרום לנפיחות בפה ולקושי בנשימה. לפיכך בזמן הניתוח יבוצע פיום קנה (יצירת חור מקנה הנשימה אל הצוואר) ותוכנס קנולה לשמירת הפתח פתוח. פעולה זו תאפשר מעבר אויר ונשימה.
 

לאחר הניתוח

תתעורר ביחידה להתעוררות לאחר הניתוח, לא תוכל לפתוח את הפה ולא תוכל לדבר בגלל הטראכאוטומיה. תוכל לענות בכן ולא לשאלות ותוכל גם לכתוב אם אתה צריך לשאול או לבקש משהו. אתה תישאר ביחידה לטיפול נמרץ בלילה הראשון על מנת שיהיה מעקב צמוד למתלה למשך 12 שעות.
לאחר הניתוח תהיה מחובר לצנרת, נקזים, קטטר שתן ומכשירים רפואיים אחרים:
 • אינהלציות אדים לקנולה שיעביר אויר לח לריאות
 • עירוי שדרכו תקבל:
      - נוזלים.
      - אנטיביוטיקה.
      - משככי כאבים.
      - טיפול אנטיקואגולנטי (נןגדי קרישה).
 • קטטר שתן (יוצא לאחר 2-3 ימים).
 • נקזים בצוואר וברגל (הנקזים יוצאו לאחר שההפרשה דרכם תפחת משמעותית).
 • זונדה להזנה דרך האף ולצורך מתן תרופות.
 • חבישה ברגל התורמת.
 • לעיתים - גרבי לחץ לרגליים על שעוזרים בשיפור זרימת הדם ברגליים.

בשבוע הראשון לאחר הניתוח, הרופאים והאחיות יבדקו את אספקת הדם באזור המושתל בעזרת מכשיר שקוראים לו דופלר. מכשיר זה הינו רועש אך לא כואב. בנוסף הצוות יבדוק את הצבע והטמפרטורה של האזור המושתל. המעקב הזה הינו מעקב חשוב מאוד.
התפרים מהפנים יוסרו כשבוע לאחר הניתוח, בצוואר התפרים יישארו בין 7 ל - 10 ימים. במידה ועברת טיפול הקרנתי לפני הניתוח התפרים יושארו למשך 14 ימים.
בהתחלה האחות והצוות הסיעודי יעזרו לך לטפל בנקזים ובטיפול בטראכאוטומיה, בהמשך, כשתרגיש יותר טוב ילמדו אותך לטפל בעצמך.


פיום קנה

לאחר הניתוח את הפרשות מהריאות יהיה צורך לשאוב בעזרת מכשיר סקשן. בימים הראשונים לאחר הניתוח האחות תבצע שאיבה של ההפרשות מספר פעמים ביום ובהמשך תלמד אותך לעשות זאת בעצמך. בהמשך במידה והנפיחות תרד ותוכל לנשום באופן רגיל, הקנולה תוצא. במידה ואתה הולך הביתה עם הקנולה, יש צורך לארגן מכשיר סקשן בבית.
 

זונדה להזנה דרך האף

האחות תעזור במתן תרופות ותזונה דרך הזונדה, בהמשך תלמד גם אותך. במידה ותוכל לאכול דרך הפה, לא יהיה צורך בזונדה והיא תוצא. במידה ותלך לביתך עם הזונדה, דיאטנית תתן לך הדרכה לגבי השימוש בזונדה.
 

טיפול ברגל

אתה תישאר במיטה למשך 48 - 24 שעות, דבר שיעזור להחלמה של הרגל. תהיה עם גרבי לחץ. לאחר כיומיים תוכל לשבת בכיסא עם רגליים מורמות. חשוב מאוד לשמור על רגליים מורמות בימים הראשונים. בהתחלה תצטרך להיעזר בהליכון, בהמשך תוכל ללכת לבד.
במידה ועברת השתלת עור ברגל, החבישה ברגל תוחלף רק 5 ימים לאחר הניתוח. הליכה ב - 3 השבועות הראשונים לאחר הניתוח תוכל לגרום להחמרה בנפיחות. תוכל לשבת בכיסא עם רגליים מורמות במשך 3 שבועות אחרי הניתוח, ואז תוכל להתחיל ללכת, בעזרת הליכון בהתחלה ובהמשך ללא עזרה.
 

שטיפת פה

מיד לאחר הוצאת הקיבוע מהפה, תתחיל לבצע שטיפות פה עם מי מלח על מנת לשמור על פה נקי ועל מנת להוציא את ההפרשה מהפה. שטיפת הפה צריכה להתבצע 3-4 פעמים ביום ובעיקר לאחר אוכל או שתיה. מומלץ להמשיך בשטיפת פה גם לאחר השחרור.
 

טריסמוס

הטריסמוס הינו חוסר יכולת לפתוח את הפה. טריזמוס יכול להיות לאחר ניתוח או לאחר טיפול קרינתי. הגבלה זו נובעת מהשינויים ברקמות הרכות ובשרירים מסביב למפרק הלסת. יהיה צורך בתרגילים לפתיחת הפה על מנת להימנע מהופעת טריסמוס.
 

דיאטה

אתה תקבל הדרכה לגבי האוכל מהדיאטנית.
מעקב לאחר הניתוח
אתה תקבל הזמנות לביקורת אצל כירורג אא"ג ניתוחי ראש צוואר וכירורג פלסטי. יש להקפיד להגיע למעקב מסודר.
המלצות מיוחדות
 • להימנע מחשיפה לשמש.
 • להימנע ממגע עם דברים חמים.
 • להימנע מרחצה במים חמים, ג'קוזי, סאונה עד שכל התפרים יוצאו.
 • לא להתגלח באזורים של התפרים.
 • לפני חזרה לפעילות ספורטיבית יש להתייעץ עם הרופא המטפל.


שינויי מצב רוח

התמודדות עם אבחנה וטיפול בגידולים ממאירים כוללת בתוכה שינויים קשים ברגשות. אנשים המנותחים בפנים או בצוואר חווים שינוי במראה של הפנים, דבר המקשה עוד יותר על ההתמודדות. תהליך זה קשה לך ומשפחתך. חולים שעברו ניתוחים דומים מתארים תנודות קשות במצב הרוח לאחר הניתוח. ייתכן ושיחה עם הרופא, האחות, עם בני משפחה וחברים על רגשותיך תועיל לך. תוכל גם לבקר אצל פסיכיאטר ו/או פסיכולוג. בנוסף, ישנה אפשרות לדבר עם חולים שעברו את הניתוח ולשמוע מהם על התהליך שהם עברו והמקום בו הם נמצאים זמן מה לאחר הטיפול.

זימון תורים - אף אוזן גרון

שימו  לב – זמינות התורים בזימון אונליין זהה לזו שבמוקד הטלפוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.