בדיקות לבירור הדבקה ב - CMV בהיריון

מהו נגיף ה - CMV?

נגיף הציטומגלו (cytomegalovirus), המכונה CMV, הוא נגיף ממשפחת נגיפי ההרפס, וגורם הזיהום השכיח ביותר בהיריון. עובר אשר נדבק בנגיף בזמן ההיריון, עלול לסבול מבעיות קשות כגון עיוורון, חירשות ופיגור שכלי.

 

כמה הוא שכיח ומי נמצא בסיכון?

בישראל, כ- 80-85% מהאוכלוסייה נדבקת בווירוס כבר בילדות, ורוב הנדבקים מפתחים נוגדנים. נשים בהריון נמצאות בסיכון, שכן קיים סיכוי להדבקת העובר דרך השליה.
מרבית הנשים בארץ נחשפו לנגיף בעבר ושיעור ההידבקות הראשונית בהיריון הוא כ 1-4 אחוזים. קיימת גם אפשרות להידבקות חוזרת או לריאקטיבציה של הדבקות ישנה.
במקרים של הידבקות ראשונית של האם במהלך ההיריון, הסיכון להעברת הנגיף אל העובר הוא כ - 40% כתלות בשבוע ההריון ובמקרה של הדבקה חוזרת או ריאקטיבציה, הסיכון נמוך משמעותית ועומד על כאחוז אחד.

 

איך מאבחנים?

את ההדבקה של האם מגלים בבדיקת דם סרולוגית.
הדבקה של העובר ניתן יהיה לבדוק החל מהשבוע ה - 22 להיריון, ולאחר כשישה שבועות מזמן ההדבקה, בבדיקת מי שפיר. בנוסף לכך, יתבצעו בדיקות ומעקבים נוספים בהם מספר סקירות מערכות, MRI עוברי ועוד.

 

מה קורה לעובר שנדבק ב CMV ?

חשוב לדעת שרוב העוברים שנדבקו בווירוס לא יפתחו מחלה. מיעוט הילודים שנדבקו יכולים לסבול מפגיעה בשמיעה עד חירשות, פיגור שכלי קל והפרעה בראיה. ייתכן וסימנים אלו יופיעו בשלב מאוחר יותר ולא מיד אחרי הלידה.
 

המלצות למניעת הדבקה ב - CMV

  • רחיצת ידיים לאחר מגע עם הפרשות של ילדים, טיטולים או רוק
  • לא לנשק ילדים מתחת לגיל 6 שנים באזור הפנים 
  • להימנע מהכנסת מוצצים של ילדים לפה של ההורים 
  • להימנע מלחלוק מזון ומאכילה ושתייה בכלים משותפים עם ילדים 
  • להקפיד על כללי היגיינה אישית

הטיפול ניתן ב:

זימון תורים

קיימות מספר אפשרויות לזימון תור לבחירתכם:

 
או
הדפיסו את ההפניה ושלחו לפקס
04-7772713