אולטרה-סאונד אנדוסקופי - EUS

מהות הבדיקה
אולטרא סאונד אנדוסקופי, הנו מכשיר אולטרא סאונד (על קול גרפיה), המורכב על אנדוסקופ ((EUS=Endoscopic Ultrasound הבדיקה מבוצעת דרך הפה בעזרת מכשיר אופטי גמיש שבקצהו מתמר אולטרסאונד הוא מהווה אחד מאמצעי ההדמיה היעילים במצבי חולי של הלבלב ודרכי המרה, הן השפירים והן הגידוליים בנוסף, נתן להעריך ממצאים בושט, קיבה ותריסריון ובמידה פחותה את ממצאים באזורים מסוימים בכבד

 התוויות לבצוע אולטראסאונד אנדוקופי
אולטראסאונד אנדוסקופי משמש להערכה במצבים, בהם עולה החשש לאבנים בדרכי המרה, גדולים של הלבלב ודרכי המרה או תהליכים בקיבה ובושט. במצבים של גדולים, בעזרת בדיקה זו נתן לבצע הערכה באשר להיקף הגידול ומדת החדירה שלו לרקמות סמוכות או כלי דם. הערכה זו, תאפשר תכנון מתאים של הטפול, בין אם ניתוחי ובין אם תרופתי. בעת הבדיקה נתן ליטול דגימת תאים - באמצעות מחט (FNA) לצורך אבחון מדויק של סוג הגידול.

 כיצד מתבצעת הבדיקה?
בעת הפנייה לביצוע אולטראסאונד אנדוסקופי תקבל הסבר ראשוני אודות הבדיקה, בדיקות אלטרנטיביות קיימות, וסיבוכים אפשריים של הבדיקה. ביום הפעולה, לאחר קבלת הסבר נוסף מהרופא המבצע, תתבקש לחתום על טופס הסכמה מודעת. בדיקת אולטראסאונד אנדוסקופי תתבצע כאשר הנבדק שוכב על צידו השמאלי, לאחר קבלת זריקת הרגעה והשראת שינה. לעיתים יתיז הרופא גם חומר מאלחש לתוך חלל הלוע על מנת להפחית את התחושה בלוע בעת החדרת הצינור. עם השפעת האלחוש, אנדוסקופ גמיש יוחדר בעדינות דרך הלוע לושט ומשם לקיבה ולתריסריון. החדרת המכשיר אינה מפריעה לנשימה. בזמן הבדיקה לא תחוש בכאב. רוב המטופלים ישנים בזמן הפעולה. המכשור האנדוסקופי עובר ניקוי וחיטוי בהתאם לסטנדרטים מקובלים במדינות מפותחות.

 ההכנה לבדיקה
עליך להיות בצום של 7 שעות לפני הבדיקה (מותר לשתות מים צלולים עד 4 שעות לפני הבדיקה). במקרים מסוימים, ייתכן שהרופא המטפל יורה לך על צום ממושך יותר. עליך לדווח לרופא על תרופות שהנך נוטל ועל רגישות לתרופות. חשיבות מיוחדת קיימת לטיפול בתרופות נוגדות קרישה (כגון קומדין, קלקסן ואחרים) או תכשירי אספירין (קרטייה, מיקרופירין, טבעפירין ועוד), פלווקיס וטיקלידיל. במידה והנך נוטל תכשירים אלו יש להתייעץ עם הרופא כיצד לנהוג לגבי הטיפול טרם הפעולה.
הנך מתבקש לדווח על מחלות אחרות מהן אתה סובל, כגון מחלות לב, ריאות, סוכרת, יתר לחץ דם ועוד. רצוי להגיע לבדיקה עם מלווה שילווה אותך לאחר הבדיקה ובדרכך חזרה לביתך. נהיגה אסורה בהחלט למשך 12 שעות לפחות לאחר הבדיקה, גם כאשר נדמה לך שאתה ערני.
במידה ומתוכנן ביצוע FNA (ביופסיית מחט) עליך להפסיק את הטיפול בנוגדי קרישה ובאספרין - בתאום עם הרופא המטפל ולהגיע לפעולה עם ספירת דם עדכנית ותפקודי קרישה עדכניים. בנוסף, יש לטול טבליית טריביד או אופלודקס במינון של 200 מ"ג (במידה ולא קיימת אלרגיה או רגישות לתרופה) כשעה לפני הבדיקה.

 סיבוכים אפשריים של בדיקת אולטראסאונד אנדוסקופי
קיימים סיבוכים הקשורים לפעולה האנדוסקופית, אך אלו נדירים. יתכן גירוי וכאב מקומי בזרוע, בסביבות הווריד שלתוכו הוזרק חומר ההרגעה. הללו חולפים בד"כ לאחר מספר ימים. תתכן תחושה של אי נחות בבית הבליעה שתחלוף תוך יום עד יומיים. לעיתים קיים דימום קל מאזור נטילת ביופסיה או מאזור כריתת פוליפ, הדימום, בד"כ קל ונעצר לבד. במקרים נדירים תתכן התנקבות של דופן מערכת העיכול העליונה. כמוכן יתכן זיהום לאחר דיקור (FNA).

 לאחר הבדיקה
בתום בדיקת אולטראסאונד אנדוסקופי תנוח בחדר ההתאוששות. מלווה יוכל לשהות לצידך. משך המנוחה כ 20-30 דקות בממוצע , עד חלוף ההשפעה של תרופות הטישטוש. עם תום תקופת ההתאוששות ולאחר שתקבל אישור על ידי אחות המכון תוכל לשתות שתיה פושרת, ולאחר מכן לאכול ארוחה קלה. תתבקש לשהות במכון עוד שעשה וחצי עש לשחרורך.
יש לזכור שתתכן תחושה של נפיחות בבטן כתוצאה מהחדרת אוויר בזמן הבדיקה, תחושה שתעלם מעצמה זמן קצר לאחר הבדיקה. במידה ובוצע FNA יש צורך בהשגחה בצום למשך 3 שעות. לפני שחרורך, ימסור לך הרופא את תוצאות הבדיקה והוראות להמשך טיפול או מעקב. תוצאות ביופסיה (במידה ונלקחו) יימסרו לך לאחר כשבועיים. בהיותך בבית במידה ומופיעים סימנים של חום, כאבי בטן או יציאה שחורה עליך לפנות מיידית לטיפול רפואי.

זימון תורים - גסטרואנטרולוגיה

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.