כריתת פוליפים מורכבים

כריתת פוליפים מורכבים - רקע

פוליפים מורכבים הם פוליפים הדורשים מיומנות מיוחדת  ו/או טכניקות מורכבות יותר להסרתם.

פוליפ יכול להיות מורכב כתוצאה מגודלו, ממבנהו הטופוגרפי, מיקומו האנטומי במערכת העיכול או מסיבות אחרות כגון פוליפ שנכרת בעבר באופן חלקי. בחלק גדול מהמקרים לא ניתן להסיר את הפוליפ בחתיכה אחת (למשל במקרים בהם הפוליפים גדולים). במקרים כאלה מסירים את הפוליפים בטכניקה של כריתה במספר חתיכות, המכונה "כריתה אנדוסקופית של הרירית" (ENDOSCOPIC MUCOSAL RESECTION).
בעשור האחרון הוכנסו שיפורים בטכנולוגיה האנדוסקופית והצטברו ידע וניסיון שהפכו את ההפניה לטיפול כירורגי במקרים אלה למיותרת. הטפול האנדוסקופי הוכח כבטוח ויעיל, עם תוצאות ארוכות טווח מצוינות ויתרונות רבים בהשוואה לטיפול ניתוחי.

הליך כריתת פוליפים מורכבים

ההליך האנדוסקופי הוא מורכב יותר מכריתה סטנדרטית של פוליפ בזמן קולונוסקופיה, והוא דורש התנסות ולימוד ספציפיים, ולכן מבוצע בבית החולים ע"י צוות מיומן בסוג זה של פעולות.

סיבוכים אפשריים

הסיבוכים האפשריים בבדיקה זו דומים לאלו הקיימים בזמן קולונוסקופיה רגילה אם כי שכיחותם גבוהה יותר. דימום לאחר הפעולה ייתכן בעד 7% מהמקרים ופגיעה עמוקה בדופן המעי הדורשת טיפול תיתכן בכ-1% מהמקרים. ברוב המצבים ניתן לטפל בצורה אנדוסקופית ללא צורך בניתוח או טיפול נוסף.

המשך טיפול ומעקב

חלק בלתי נפרד מהטיפול בסוג זה של פוליפים הוא המשך המעקב הכולל קולונוסקופיה לביקורת. גדילה מחודשת של הפוליפ מתוארת בכ-15%-20% מהמקרים אולם גדילות אלו הן קטנות ומטופלות ביעילות בזמן הביקורת עם תוצאות מצוינות לטווח הארוך.

פוליפים גדולים או מורכבים מתגלים במקרים רבים בקולונוסקופיה נמבוצעת מחוץ לבית החולים. במקרה שהתגלה פוליפ כזה הרופא מפנה את המשך הטיפול לבית החולים. אנו מקבלים את ההפניות, עוברים על הנתונים, מזמנים את המטופל/ת לפעולה לאחר מתן הסברים מפורטים ומתאמים את המשך המעקב לאחר כריתת הפוליפ.

זימון תורים - גסטרואנטרולוגיה

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.