צילום פלורסצין (Fluorescein angiography)


צילום פלורסצין הינו צילום של קרקעית העין שנועד לאמוד נזק לרשתית ולכלי הדם המזינים אותה. הבדיקה מתבצעת בעזרת הזרקה של חומר זוהר (פלורסצין) וצילום של קרקעית העין בעזרת מצלמה מיוחדת. הפלורוסצין מוזרק לווריד בזרוע ומגיע תוך מספר שניות לכלי הדם של הרשתית והדמית (הכורואיד). באמצעותו ניתן לזהות כלי דם תקינים וכלי דם פגועים, ולאבחן מחלות של הרשתית, הדמית ועצב הראיה. בעזרת צילום פלורוסצין ניתן לאבחן מחלות כגון: חסימה של עורקים או ורידים ברשתית, מחלת רשתית על רקע של סכרת, ניוון מקולרי, מחלות דלקתיות של הרשתית והדמית ועוד.
 
כיצד מתבצעת הבדיקה?
לפני הבדיקה תתבקש לחתום על טופס הסכמה מדעת לביצוע הבדיקה. בהגיעך למרפאה תקבל טיפות להרחבת האישונים. לאחר זמן המתנה לפעולת הטיפות, תתבקש לשבת מול מצלמת הבדיקה ולהשעין את הסנטר והמצח על משענת הבדיקה על מנת להימנע ככל האפשר מתזוזה במהלך הצילום. הטכנאית תצלם מספר תמונות של קרקעית העין ולאחר מכן חומר זוהר שנקרא פלורסצין יוזרק לווריד (בדרך כלל לווריד שבזרוע) בעזרת מחט המשמשת לבדיקת דם או מחט עירוי. לאחר הזרקת החומר הטכנאית תמשיך לצלם את קרקעית העין, במשך מספר דקות ולעיתים עד כ 20 דקות לאחר הזרקת החומר. בתום הבדיקה תקבל דיסק עם הצילומים, אשר יפוענח על ידי רופא העיניים המטפל.יש להסיר עדשות מגע לפני הבדיקה. סיכון: קטן מאד.
 
לאחר הבדיקה הראיה תהיה מטושטשת במשך כ 4-6 שעות בשל הרחבת האישונים. יש להגיע עם מלווה או בתחבורה ציבורית מכיוון שלא תוכל לנהוג בפרק זמן זה. עליך לספר לרופא שלך על כל אלרגיה שיש לך לתרופות או ליוד. במקרים של חשש מתגובה אלרגית לחומר הבדיקה תקבל הכנה לבדיקה בעזרת סטרואידים החל מיום לפני הבדיקה. עליך לספר לרופא העיניים שלך אם הינך בהריון או מניקה.חלק מהמטופלים עלולים לחוש בחילה קלה, חולשה, סחרחורת ותחושת חום בגוף תוך זמן קצר מההזרקה. תופעות אלו אינן מסוכנות ולרוב חולפות תוך זמן קצר. צבע החומר שמוזרק (פלורוסצין) הינו כתום ויגרום לשתן להיות כהה או בצבע כתום למשך יום – יומיים לאחר הבדיקה, כמו כן עשויה להופיע צביעה של העור והלחמית בגוון צהבהב-חום, החולפת לאחר 12-6 שעות. אין נזק או סיכון בתופעות אלו.תיתכן תגובה מקומית של אודם וכאב באזור ההזרקה בעור. נדיר, אך ייתכנו פריחות, קשיי נשימה, ועד תגובה אלרגית קשה של אנפילקסיס (התעלפות וקושי בנשימה). במקרים נדירים מאוד (כ-1 ל-250,000 נבדקים) ייתכן אף דום לב. יש להדגיש כי ברוב המכריע של המקרים הבדיקה בטוחה ואינה כרוכה בסיכון.
 
 
 

 

הטיפול ניתן ב:

זימון תורים - עיניים

שימו  לב – זמינות התורים בזימון אונליין זהה לזו שבמוקד הטלפוני.

ביום הבדיקה, חובה להגיע עם הפניית רופא עיניים.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר