כתבות

המעבדה הנוירוכירורגית

​המבחנה - האנשים שמאחורי המיקרוסקופ​​​

המעבדה הנוירוכירורגיתהמעבדה הנוירוכירורגית

מאת: ​ד"ר חוה הפנר מנהלת המעבדה הנוירוכירורגיה מרכזת תחום בשלות מוחית וניטור תוך ניתוחי; מר בוריס קפלן, ד"ר אנדריי צ'יסטיאקוב, מרכז תחום גרייה מגנטית (TMS);, ד"ר אלון סיני, מרכז תחום DBS;

תארו בכמה מילים את הבדיקות הנערכות במעבדה?
הבדיקות כוללות רישום לא פולשני של תגובות מהמוח ("פוטנציאלים מעוררים") לגירויים שמיעתיים, ראייתיים, תחושתיים ומוטוריים. הן נותנות למעשה מידע ביחס לתפקוד מערכת העצבים המרכזית ובשלותה. הערכה נוירולוגית כזו חיונית לאבחון מחלות נוירולוגיות כמו גידולים, טרשת נפוצה ופגיעות מוחיות בעקבות חבלות במוח ובחוט השדרה. כמו כן, הבדיקות משמשות להערכה אובייקטיבית של רמת השמיעה, הראייה והתחושה בילדים ובמבוגרים כאחד, וכעזרה בקביעה משפטית של נכות. הן אינן מצריכות שיתוף פעולה של החולה (חשוב בעיקר בתינוקות ובפגים, במחוסרי הכרה וכדומה).

מהי הפעילות הייחודית שלכם?
פעילותה הייחודית של המעבדה נחלקת לשלושה תחומים עיקריים: 1. הערכת המהלך ההבשלתי של מערכות השמיעה, הראייה והתחושה. 2. הערכת תפקוד חוט השדרה והמוח באמצעות גרייה מגנטית, שהינה בלעדית למעבדה שלנו. 3. ניטור במהלך ניתוחים נוירוכירורגיים ואורתופדיים. הניטור מסייע למנתח להימנע מפגיעה במבנים מוחיים ועצביים הנמצאים באזור המנותח.
המעבדה שלנו היא היחידה בארץ שעורכת תחת אותה קורת גג בדיקות פוטנציאלים מעוררים של כל החושים, מה שהופך אותנו למעבדה המובילה ביכולת לספק הערכה אלקטרופיזיולוגית כוללת של מערכת העצבים המרכזית. בקרב תינוקות, פגים וילדים הערכה זו מספקת מידע חשוב לא רק על רמת השמיעה וחושים אחרים, אלא גם על הבשלות המוחית. מלבד זאת, המעבדה מובילה בתחום גרייה מוחית מגנטית וחשמלית (חיצונית ועמוקה).

האם חולים נעזרים ביכולות שלכם גם לצורך ריפוי ולא רק לאבחון?
המעבדה מסייעת, בשיתוף המחלקה הפסיכיאטרית, בריפוי חולי דיכאון באמצעות שיטת גרייה מוחית מגנטית חיצונית (TMS), ובשיתוף המחלקה לנוירולוגיה בריפוי חולים עם הפרעות תנועה, באמצעות השתלת אלקטרודה במוח בשיטת הגרייה המוחית העמוקה (DBS).

באיזה מחקרים ותחומים חלוציים מעורבת המעבדה?
המעבדה פיתחה שיטות אלקטרופיזיולוגיות להערכת התקדמות המהלך ההבשלתי של המוח בפגים ותינוקות. נוסף לזאת פיתחנו לראשונה בארץ שיטות להערכת תפקוד המערכת המוטורית המרכזית בעזרת גרייה מגנטית של קליפת המוח (TMS). כמו כן המעבדה הייתה חלוצה ביישום ניטור נוירופיזיולוגי תוך ניתוחי.