כתבות

בעיות אורתופדיות שכיחות אצל ילדים

תאריך פרסום: 01/09/2004

פרופ' ויקטור ביאליק, מנהל יחידת אורתופדית ילדים ב'מאייר', סוקר בעיות אורתופדיות שכיחות, מהסוג שכל אורתופד ורופא ילדים נתקל בהם

בעיות אורתופדיות שכיחות אצל ילדיםבעיות אורתופדיות שכיחות אצל ילדים

מאת: פרופ' ויקטור ביאליק, מנהל יחידת אורטופדית ילדים, בית החולים 'מאייר' לילדים, הקריה הרפואית רמב"ם


אורתופדיית ילדים הינו מקצוע העוסק בבעיות מולדות או נרכשות במערכת התנועה אצל ילדים. חלק מהעיסוק הינו טיפול בתוצאות של חבלה כגון שברים, תחום המוכר היטב לציבור הרחב וזאת למרות שאינו החלק העיקרי בעבודתו של אורטופד ילדים.

תוכנו העיקרי של המקצוע, נשאר כפי שהוגדר ע"י האבות המייסדים והינו - "האומנות ליישור הגוף המעוות".


"פלטפוס" - כף רגל שטוחה
תנוחה לא נכונה של כפות הרגליים בפרט וגפיים תחתונות בכלל, היא אחת הבעיות השכיחות ביותר בתחום אורטופדית ילדים. רקמת החיבור בכף הרגל של תינוקות וילדים היא גמישה ובעמידה היא 'מתיישרת' בהתאם למשקל הגוף. כך קורה, שכף הרגל של התינוק ולעיתים גם של ילד צעיר, במצב של עמידה נראית לעיתים שטוחה. מה שמביא הרבה הורים לחשוב שמדובר בפלטפוס (בעיה של כף רגל שטוחה). אך כאשר מושיבים את הילד רואים שוב את הקשת, בצד הפנימי של כף הרגל.

הדבר, כמובן, אינו גורם לכל הפרעה או פגיעה בבריאות הילד, למעט מקרים קיצוניים, בהם מתלונן הילד על כאבי רגליים. במקרים אלו יש להיוועץ ברופא מומחה ולבחון האם יש מקום לתת לילד מדרסים. המדרסים אמנם לא ישנו את מבנה הרגל, אך יתמכו בה ויפחיתו או אפילו יעלימו לגמרי את הכאבים.
גם אם מדובר ברגל שטוחה באמת, המלווה בכאבים על רקע של שינוי במבנה כף הרגל, שאינו נעלם בישיבה או בעמידה על קצות האצבעות (ממצא כלל לא שכיח), נקבע הטיפול ע"י רופא מומחה, לאחר בירור הסיבות לתופעה.


בעיות במפרק הירך
ההעתקה התפתחותית של מפרק הירך, שהיתה מוכרת בעבר כנקע מולד במפרק הירך (או בלעז CDH), מופיעה בקרב 6% מהילודים, ובאה לידי ביטוי בחוסר יציבות של המפרק. ניתן לאבחן זאת בבדיקה המתבצעת אצל אורטופד ילדים, כאשר בזמן פיסוק הירכיים, מבחינים בהגבלה בפיסוק ונשמע "קליק", אך האבחנה המדויקת והסופית נעשית ע"י מכשיר אולטרסאונד.
הבעיה דורשת תשומת לב כאשר מדובר בחוסר התאמה שבין ראש עצם הירך ובין המרחשת (השקע באגן אליו מכוון ראש עצם הירך). אצל רוב הילדים הבעיה מסתדרת ללא כל טיפול ואלה הזקוקים לטיפול – רצוי שיאובחנו לא יאוחר מגיל ששה שבועות.

הטיפול בתקופה זו הינו לפי שיטה שתיאר אורתופד בשם PAVLIK, בה משתמשים ברצועות המחזיקות את מפרקי הירכיים ואת הברכיים בכיפוף.
ככל שהבעיה מאובחנת מאוחר יותר כך הטיפול מורכב יותר ומצריך שחזור סגור של המפרק וקיבועו בגבס או ניתוחים שונים במטרה לתקן את הפגם.


מחלת פרטס LEGG - CALVE – PERTES
ידוע שמחלת הפרטס פוגעת במפרק הירך אך הסיבה למחלה עדין איננה ידועה. הטיפול בילדים מתחת לגיל חמש הלוקים במחלה זו מסתיים במעקב בלבד.
בילדים מעל גיל חמש מתבטאת המחלה בצליעה ותלונות על כאבים במפשעה, במפרק הירך או בברך. האבחנה הסופית כאן היא באמצעות צילום רנטגן וקרוב לודאי שיידרש ניתוח, בהתאם לחומרת המחלה/הפגיעה.

בעיות צליעה
צליעה הינה אחת מהבעיות השכיחות, המופיעה בד"כ, ללא כל סיבה הנראית לעין, בילדים בסביבות גיל שלוש שנים. אצל רובם, הגורם הינו דלקת חולפת במפרק הירך, כנראה על רקע זיהום ויראלי (נגיפי) או כתוצאה ממאמץ יתר. בעיה זו חולפת ואינה מצריכה כל טיפול.

חשיבות הבדיקה והאבחנה היא בשלילת מחלה על שם פרטס (המוזכרת לעיל) או מחלה זיהומית, חיידקית, קשה, הפוגעת במפרק הירך ומלווה בחום, מצב כללי ירוד, הגבלה ניכרת או סירוב לדרוך. האבחנה נעשית בד"כ, על ידי רופא ילדים בשיתוף פעולה עם האורתופד.

ההבדלים באורך הגפיים התחתונות או עיוות ציר הגפיים
ההבדלים המשמעותיים באורך הגפיים התחתונות או עיוות של הגפיים, הם בד"כ תוצאות של חיבור שברים באופן לא תקין, מחלות מולדות בעצמות, מחלות מטבוליות או זיהומים.
חשוב לציין, שהבדל של עד כשני ס"מ בין שתי הגפיים התחתונות אינו משמעותי ולא מצריך טיפול.
לאחרונה השתפרו שיטות הניתוחים המאפשרות להשוות את אורך הגפיים וכיום ניתן לתקן​ את ציר הגפיים במקרים של פגמים מולדים או נרכשים, כמו פגמים לאחר שברים או כתוצאה ממחלות הקשורות לחילוף החומרים, דוגמת 'רקחת'.