פרופ' רפאל ביאר

פרופ' רפאל ביאר

מספר טלפון של פרופ' רפאל ביאר04-7773975

  • פרופסור אמריטוס, הפקולטה לרפואה ע"ש ברוך ורות רפפורט, הטכניון
  • יו"ר וועדת ההיגוי, בית החולים אייל עופר למחלות הלב ומגדל תגליות הבריאות ע"ש הלמסלי

פרופ' רפי ביאר הוא בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב (1977), בעל תואר דוקטור בהנדסה רפואית מהטכניון (1983) ומאסטר בבריאות הציבור מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס (2008). מכהן כפרופסור מן המניין בטכניון משנת 1996. פרסם למעלה מ-200 מאמרים מדעיים ו- 15 ספרים בתחומי חקר הלב. כיהן כמנהל היחידה לקרדיולוגיה פולשנית, כדיקן הפקולטה לרפואה על שם רות וברוך רפפורט בטכניון וכמנהל הקריה הרפואית רמב"ם בשנים 2006- 2019. בתפקידו כדיקן השיק את תכנית שיתוף הפעולה עם אוניברסיטת ג'ונס הופקינס בתחומי הרפואה וההנדסה ובתקופה זו זכו הפרופסורים הרשקו וצ'חנובר מהפקולטה לרפואה בפרס נובל (2004).

ביאר הנהיג את בית החולים תחת אש במלחמת לבנון השנייה, חזה ויישם את תכנית האב שכוללת הקמת  בית חולים תת קרקעי ממוגן ל2000 חולים, המיתקן היחיד מסוגו בעולם, בית חולים לילדים, מרכז אונקולוגי ובית חולים למחלות הלב.   במרכז החזון, הקמה של מגדל תגליות הבריאות- מרכז מחקר יישומי בשיתוף הטכניון ואוניברסיטת חיפה ובשילוב התעשייה. לצורך הפרויקט היחיד בדורו גייס ביאר סכום של למעלה מ500 מיליון דולר.   
פרופ' ביאר כיהן כיו"ר הוועדה להרחבת סל התרופות, מכהן כיו"ר המרכז הלאומי להשתלות.
בתחום היזמות, ביאר הקים את חברת  אינסטנט שהייתה אחת החברות החלוצות בפיתוח סטנטים לתחומי קרדיולוגיה כלי דם ואורולוגיה שהגיעו לשימוש קליני רחב בעולם. החברה   נמכרה למדטרוניק ב 1996, אחת העסקות הראשונות בישראל בהיקף הזה  בתחום המכשור הרפואי. הרכישה הזאת  פתחה את ישראל להשקעות נוספות  של חברת מדטרוניק בתעשיית הביומד בישראל. בהמשך הקים ביאר את חברת החממה קורינדוס,  פורצת הדרך הראשונה בעולם  לרובוטיקה בצינתורים, שנמכרה ב2019  לסימנס הלת'יניירס.
כמנהל בית החולים עסק בפיתוח היזמות והקים את חברת היישום רמב"ם-מדטק (2014)  בה הוא משמש כיום כדירקטור,  ואת חממת מיינד-אפ (2017) בשיתוף חברות מדטרוניק, IBM, פיטנגו ואימפקט פירסט. החממה הקימה עד היום כ12 חברות הזנק מתוך למעלה מ 300 מיזמים שבדקה בישראל.  ביאר משמש כיו"ר הוועדה המייעצת בחממה, כדירקטור בחברת ביו-רפ, חברת היישום של מכון רפפורט בטכניון, מכהן כדירקטור ומייעץ בחברות היי-טק שונות,   הקים ומנהל יחד עם פרופ' לוטן את הכנס העולמי לחדשנות בקרדיולוגיה (ICI).