בדיקות וטיפולים
תא לחץ - רפואה היפרברית

רקע

הטיפול בחמצן בלחץ גבוה (היפרברי – מעל 1 אטמוספרה) הינו טיפול בנשימת חמצן כאשר המטופל נמצא בתוך תא לחץ בלחץ סביבתי הגבוה מהלחץ האטמוספרי ונושם 100% חמצן בלחץ ה​סביבה. בתנאים אלה החמצן עובר מהריאות לדם בו הוא מומס ועושה דרכו לרקמות בכמויות הגדולות יותר ממה שההמוגלובין בכדוריות האדומות יכול להעביר, עד פי 20 מכמותו הרגילה הנורמאלית בדם ובצורה בטוחה מאוד. בשיטה זו מעשירים את רקמות הגוף בכמויות גדולות מאוד של חמצן הגורמות למנגנונים פיזיולוגים שונים לפעול ביתר ולהאיץ מנגנוני ריפוי טבעיים. מהיבט תופעות הלוואי, שיטת טיפול זו הוכחה כשיטת טיפול מהבטוחות ביותר הקיימות בטיפול רפואי בכלל.

הטיפול בתא לחץ ידוע ומוכר מזה שנים רבות, בצורתו המקצועית המוכחת מדעית החל להתפתח בעולם רק בשנות ה- 60. בארץ החל בתחילת שנות ה – 70 כתוצאה מפעילות רפואת הצלילה במכון לרפואה ימית של חיל הים בו היה תא הלחץ הראשון בארץ בפיקודו של דר' יהודה מלמד ובשיתוף פעולה עם בית החולים רמב''ם הסמוך לבסיס חיל הים בחיפה, בעיקר יש לציין את שיתוף הפעולה ההדוק עם מחלקת התאוששות בהנהלתו של פרופ' שמעון בורשטיין ז''ל.

בשנים האחרונות חלה תאוצה רבה בהתפתחותה של הרפואה ההיפרברית, זאת כתוצאה משילוב אמצעי הדמיה משוכללים בעבודות מחקר מבוקרות קליניות יחד עם גילויים משמעותיים מעבדתיים על מעורבות החמצן במנגנונים פיזיולוגים רבים הרבה מעבר לתפקידו כדלק מטבולי. למנגנונים אלה הקשורים למינון החמצן, מינון עליו ניתן לשלוט בתא לחץ, תפקידים רבים בטיפול במצבים פתולוגים שונים. כתוצאה מכך, הולך ומתרחב בשנים האחרונות תחום הוריות הטיפול, האינדיקציות לטיפול בתא לחץ. משנת 1986 קיימות 15 הוריות טיפול שנכנסו לסל השירותים בתוקף חוק הבריאות הממלכתי שחוקק בשנת 1994​. כיום נעשים מאמצים רבים להרחיב תחום הוריות אלה ולהכניס הוריות חדשות כמו מצבי חולי נוירולוגיים ואחרים שקיבלו לאחרונה גושפנקה מחקרית מקצועית עם ניסיון קליני מוכח.


מרכזי טיפול בתא לחץ


בארץ קיימים ארבעה מרכזי טיפול בתא לחץ: בחיפה המכון לרפואה ימית של חיל הים בו מטפלים בעיקר בהוריות טיפול דחופות, תאונות צלילה ואחרות והשני תא הלחץ של בית החולים רמב''ם ואלישע הנמצא בבית החולים אלישע על הכרמל בו מטפלים בחולים בהוריות טיפול כרוניות ומרפאה לריפוי פצע. במרכז הארץ נמצאים תאי לחץ בבית החולים אסף הרופא בצריפין המטפל במקרים דחופים וכרוניים כאחד וגם משמש כמרכז מחקרי חשוב בתחום הרפואה ההיפרברית. באילת נמצא תא לחץ המטפל בעיקר בנפגעי צלילה ובשנים האחרונות החל לטפל במרץ גם בחולים מתחומי הרפואה הכללית. בשנה האחרונה התרבו הפניות למשרד הבריאות מבתי חולים אחרים וגם גורמים פרטיים המבקשים אישור להקמתם של תאי לחץ נוספים בארץ.

הטיפול בחמצן היפרברי מזרז החלמתם של מגוון רחב מאוד של מצבים פתולוגים שהמשותף להם ברוב המקרים חוסר חמצון מספיק ברקמה על רקע הפגימה הפתולוגית.

להלן כמה מהעקרונות הרציונל הטיפולי:
  • מעלה משמעותית רמת החמצן ברקמות הסובלות מרמת חמצן נמוכה
  • עוזר בהחשת ריפוי פצעים במיוחד אצל חולי סוכרת וחולים עם בעיות כלי דם.
  • גורם לבניית כלי דם קפילריים, נימיים חדשים במיוחד ברקמות פגועות מנזקי קרינה.
  • מעודד יצירת רקמת עצם חדשה על ידי פעילות יתר של סוגי תאי העצם.
  • משפר יעילותן של כדוריות הדם הלבנות הנלחמות בזיהומים
  • יעיל מאוד בטיפול בבצקות על רקע פתולוגיה בכלי דם ולאחר חבלות
  • מהווה טיפול יעיל אנטי דלקתי גם בדלקות על רקע אוטואימוני.
  • מעודד, מחיש וגורם לריבוי יצור והתמיינות תאי גזע המיוצרים במח עצם.
  • גורם לעליה משמעותית ביצור עצמי של אנזימים אנטיאוקסידנטים.

תא הלחץ של הקריה הרפואית רמב"ם הממוקם בבית החולים 'אלישע' על הכרמל, הוקם בשנת 1996 והיה הראשון בארץ בו הותקנו טכנולוגיות חדישות דיגיטליות ומטפל עד היום במגוון רב של הוריות טיפול כרוניות. השיטה הטיפולית בתא הלחץ משותפת לכל תאי הלחץ בארץ ובעיקרון דומה.
תאי הלחץ בארץ הינם גלילים גדולים עשויים פלדה ובהם מקומות ישיבה למטופלים ולצוות הרפואי המטפל. הלחץ הטיפולי מושג על ידי הזרמת אוויר דחוס לתוך התא וכשמושג הלחץ הטיפולי המטופל נושם חמצן ממסכה אישית או ברדס בדיוק בלחץ הסביבה. בעת הטיפול המטופל יכול לשמוע מוסיקה, לקרוא או לכתוב. לא ניתן להכניס מכשירים אלקטרוניים, טלפונים וכו'.


לאילו חולים מיועד הטיפול ?


בכללית ובתמצית, הטיפול בתא הלחץ (טיפול בחמצן לחץ גבוה) מיועד בין השאר לחולים עם פצעים קשי ריפוי שבמרביתם נמצא שהגורם לחוסר יכולת הפצע להירפא הינו מחסור בחמצן. גורם זה ניתן לגלות בבדיקה הנקראת "בדיקת התאמה" בה בודקים את מצב כלי הדם הנימיים בפריפריה בעיקר בכפות הרגליים ומידת התגובה וסיכויי ההחלמה לטיפול בחמצן בתא הלחץ.

הטיפול בחמצן בתא לחץ יעיל מאוד ומהווה הטיפול האפקטיבי הטוב ביותר ברפואה לחולים הסובלים מנזקי קרינה כרוניים לאחר הקרנות טיפוליות לסרטן. מדובר בחולים לאחר הקרנות הסובלים מדימומים בשלפוחית שתן, בכיבים ודימומים במערכת העיכול, בפצעים שלא נרפאים לאחר הקרנות בסרטן שד או הקרנות ראש צוואר. טיפולים אלה נמצאים בסל השירותים ואף טיפולי מנע לפני פרוצדורות כירורגיות באזור שהיה חשוף להקרנות. למשל הוצאת שן או כל פעולה כירורגית בלסתות באזור שעבר הקרנה, על מנת למנוע סיבוכים יש לעבור סדרה של 20 טיפולים בתא לחץ לפני הפעולה הכירורגית ועשרה טיפולים לאחריה. טיפולי מנע אלה גם הם נמצאים בסל השירותים. בקישור המצורף ניתן לראות את פירוט הוריות הטיפול הנמצאות בסל השירותים בגינן קופות החולים המבטחות חייבות לתת טפסי 17.

דוגמאות לאחוזי ההצלחות הטיפוליות.


המרפאה לריפוי פצע מטפלת במגוון חולים הנמצאים מתאימים ובאחוזי הצלחה גבוהים, לדוגמא:
סוכרת - 75% הצלחה
בעיות כלי דם - 60%-90% הצלחה
הקרנות – 90% הצלחה
נמק באזור פרק הירך – 80% הצלחה
דלקת כרונית של העצם – 60%-80% הצלחה
הכנה לניתוחים וטיפולי שיניים באזור מוקרן - 90% הצלחה.

הוריות (אינדיקציות) שאינן בסל השירותים ומשולמות באופן פרטי:

בשנים האחרונות מתרחבות ההוריות הטיפוליות גם להוריות שאינן עדין בסל השירותים. הוריות אלה אושרו לאחר הצטברות מחקרים מבוקרים וניסיון קליני המצביעים על אפשרות סבירה ליעילות טיפולית במצבי חולי אלה. בין האינדיקציות נמצאים: שבץ מוחי, חבלות ראש, CRPS, חרשות פתאומית, סוג מסוים של אוטיזם, (C.P- CEREBRAL PALSY) שיתוק מוחין, AVN (בצקת בראש מפרק הירך,ברך,קרסול), פגיעות ספורט ולאחרונה גם מתסמונת הפיברומיאלגיה.​ לציין כי מרבית המקרים הנוירולוגים ובעיקר הסובלים מ CRPS הטיפול בתא הלחץ יעיל במיוחד בשילוב עם פיזיותרפיה אינטנסיבית.

לפני הטיפול


הטיפול בתא לחץ ל-15 הוריות טיפול נכלל בסל הבריאות במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי. למקרים אלה יש להצטייד מראש בהתחייבות מקופת החולים, שאר הוריות הטיפול מתבצעות במימון פרטי של המטופלים או בעזרת ביטוחים אישיים. רצוי לאכול קלות לפני הטיפול כי לעיתים מינוני חמצן עלולים להוריד את רמת הסוכר בדם לא רק לחולי סוכרת. אם מרגישים מצוננים או גודש יש לפנות לרופא לפני כניסה לתא. אין להכניס לתא כל מכשור אלקטרוני וכמובן לא חומרי בעירה מציתים וכו', מפעיל התא והאחות האחראית בודקים כל מטופל לפני הכניסה לתא. ניתן להכניס חומר לקריאה וכתיבה, בתא ניתן להאזין לרדיו או מוסיקה לפי בחירה.

במהלך הטיפול


אל תוך התא מזרימים אויר בלחץ גבוה וכך עולה בו הלחץ מעל הלחץ הסביבתי. ההרגשה דומה לטיסה במטוס- בתחילת הטיפול הלחץ הסביבתי עולה והמטופלים מקבלים הדרכה כיצד לפמפם ולאזן את הלחץ באוזניים. כל טיפול נמשך כשעתיים ומהלכו יכול המטופל יכול לקרוא, לכתוב, להאזין למוסיקה או לנוח. לאחר הטיפול תשוחררו לביתכם ותוכלו לנהוג כרגיל, ללא הגבלה.​
למידע נוסף על טיפול בחמצן בלחץ גבוה (היפרברי)