כתבות

סקירת מערכות: הכבד

תאריך פרסום: 01/01/2010

10 דברים שלא ידעתם על בית החרושת הכימי של הגוף.

סקירת מערכות: הכבדסקירת מערכות: הכבד
מאת: אראלה טהרלב בן־שחר
1. כשמו כן הוא 
הכבד הוא האיבר הכי גדול והכי כבד בגוף אחרי העור. משקלו כקילו וחצי למבוגר.

2. מומחה רב־תחומי
בניגוד לאיברים אחרים, הכבד אינו מומחה המבצע פעולה אחת בלבד. הוא מתמחה בכמה פעולות: פירוק רעלים (גם כאלה שמקורם בגוף או מחוצה לו כמו תרופות), ייצור חלבונים, שומנים וגליקוגן, אגירה ואחסון וניהול הפרשות (מפנה את מה שמיועד לשתן אל הדם ואת מה שמיועד לצואה אל המרה).
 
3. כבד שומני 
אחת המחלות הנפוצות בימינו היא מחלת הכבד השומני. זו מחלה הנגרמת בשל הצטברות שומן בכבד. שכיחות התופעה באוכלוסייה הכללית עומדת על 20%־40% ואילו בקרב בעלי משקל עודף עולה השכיחות ל־60%.ויותר. כ־20% מהלוקים בה יפתחו מחלת כבד כרונית, בחמישית ממקרים אלה תתפתח המחלה לשחמת הכבד או יתפתחו גידולים בכבד, דבר העלול להביא לצורך בהשתלת כבד.
 
4. משלים חסרים 
לכבד יכולת התחדשות מדהימה. במקרה שנחתך הוא מצמיח את החלקים החסרים, שגם אם הם אינם זהים בצורתם לקודמיהם, הרי שהם מתפקדים בדיוק כמותם.
 
5. תרומה בחלקים
בזכות יכולת ההתחדשות המהירה שלו אפשר לתרום גם חלק מהכבד. החלק שנשאר אצל התורם ייצר עבורו את החלקים החסרים, והחלק שנתרם יהפוך עם הזמן לכבד שלם. הטכניקה נפוצה מאוד ביפן, היות ששם האיסור לתרומת איברים הופך את חלקי הכבד לדבר היחיד שמותר להתרים. במערב נהגו להשתיל חלקי כבד בילדים, אך בעשורים האחרונים משתילים גם במבוגרים.
 
6. מעז יצא אבחון
 כבר בארם נהריים העתיקה נתנו כבוד לכבד והעריכו אותו כ"נייר הלקמוס" למחלות של הגוף. חרסים ישנים מלמדים שבעקבות האמונה הזאת היו המרפאים מבקשים מאדם חולה לנשוף אל תוך פיה של עז, הורגים את האומללה, לוקחים את הכבד שלה ומאבחנים על פי מצבו מה היה מצב החולה שנשף אל תוך פיה. שיטת האבחון אולי אינה מרשימה, אבל היא מבטאת את הידע שלפיו אם משהו בגוף משתבש יהיה אפשר למצוא ביטוי לכך בכבד.
 
7. אלכוהול במידה
אלכוהול בכמויות גדולות גורם לפגיעה, פירוק והרס של הכבד. אם אתם רוצים להגן על הלב אבל לא לפגוע בכבד, שתו מעט יין. גברים יכולים לשתות משקאות המכילים 20־30 גרם אלכוהול ביום, ואילו נשים יכולות לשתות 10־20 גרם אלכוהול ביום.
 
8. העונש של פרומתאוס
עוד ביוון הקדומה ידעו כותבי המיתולוגיה על יכולתו המרשימה של הכבד להתחדש. ולראיה: כשזאוס מלך האלים העניש את פרומתאוס על גניבת האש למען בני האדם הוא כבל אותו לסלע ונתן לנשר לאכול את הכבד שלו בכל יום מחדש.

9. הזמן הצהוב
הנטייה של תינוקות לחלות בצהבת נובעת מהעובדה שנולדו בלי כמות מספקת של אנזים הנועד להפריש את הבילירובין, חומר הפסולת המופק מפירוק הכדוריות האדומות. למרבה המזל, יכולתם לייצר את האנזים הזה משתפרת בתוך זמן קצר.
 
10. מהכבד אל הקל
המחלה שתוקפת את הכבד בשכיחות הגבוהה ביותר היא מחלת הכבד השומני. אחריה צועדות הפטיטיס B והפטיטיס C ואחריהן הסרטן. 

פרופ' יעקב ברוך
פרופ' יעקב ברוך, מנהל יחידת הכבד, הקריה הרפואית רמב"ם