כתבות

סביבה מקדמת החלמה

תאריך פרסום: 01/01/2015

עיצוב המספק אווירת משחק, בית קולנוע, שלוחה של מוזיאון המדע, כיתות לימוד, ליצנים רפואיים ועוד סובבים את הילדים המאושפזים בבית החולים החדש לילדים, ומקדמים את החלמתם המהירה. ככה זה כשבית חולים שם את הילד במרכז

סביבה מקדמת החלמהסביבה מקדמת החלמה

מאת: שרי שיין

כולנו יודעים שהסביבה הפיזית משפיעה על התנהגותנו, אבל כיצד היא משפיעה על ההחלמה שלנו? תשאלו את ענת טוביאס-דובובי, מנהלת הסיעוד בבית החולים רות רפפורט לילדים וסגנית מנהלת הסיעוד בקריה הרפואית רמב"ם; ואת מרים גולדווסר, מנהלנית בית החולים לילדים. לדבריהן, לסביבה הפיזית תפקיד חשוב בתהליך הריפוי ובשיפור תחושת הנוחות ורווחתו של הילד. איזו מין סביבה? סביבה מאירת עיניים שמשדרת שמחה, צבעוניות, ידידותיות, נינוחות ופרטיות. סביבה חמה של בית, שמצמצמת את חרדת האשפוז ומאפשרת החלמה מהירה יותר.
מבנה בית החולים החדש נותן מענה לכל הצרכים הפיזיים והרגשיים של ילדים מכל זווית אפשרית, במטרה להשכיח מהם את המחלה, להתמודד טוב יותר עם לחץ וכאב ולקדם את ההחלמה.
צורת המבנה, החדרים, הצבעים, האור, הקולות – כולם תוכננו דרך עיני הילדים, והמקום גם עתיר פעילויות לילדים ומראות שילדים אוהבים לראות.
מחקרים הוכיחו שבסביבה כזו עולה גם שביעות רצון ההורים מהטיפול בילד. הסביבה התומכת בבית החולים נותנת מענה גם לצרכי ההורים השוהים עם הילד ולצדו במשך כל האשפוז ולאורך כל שעות היממה. לדברי טוביאס-דובובי וגולדווסר, הילד ומשפחתו נתפסים כיחידה טיפולית אחת מבחינת הצוות המטפל, והסביבה התומכת נועדה לילדים ולבני משפחתם כאחד.

אז נראית בדיוק סביבה תומכת החלמה ומה היא מציעה? אתם מוזמנים להצטרף אלינו לסיור הבא:

1.הכניסה
מבט אחד אל מבנה בית החולים החדש מספיק כדי להרגיש את אווירת המשחק. שלושה דוקים צבעוניים (אדום, כחול וירוק) מבצבצים מהכניסה, ותומכים בשמונה הקומות של בית החולים.
לובי רחב ידיים מקדם את פני הבאים. מבט ימינה ילכוד את אולם הקולנוע הססגוני, מבט שמאלה - את שלוחת מוזיאון המדע, וממול - המחלקה לרפואה דחופה בילדים, שצילומי דולפינים סובבים אותה.

2.בית הקולנוע
באולם הקולנוע מוקרנים סרטים לילדים ומשפחותיהם, ביניהם כאלה שזה עתה יצאו לאקרנים. האולם משמש גם להצגות ולהרצאות למשפחות בנושאי בריאות שונים.

3.מוזיאון המדע
שלוחה של מוזיאון המדע בחיפה (מדעטק), נמצאת באולם הכניסה הראשי – קומת הים. בביתן מיצגים מעולם הים, הממחישים עקרונות מדעיים וטכנולוגיים מחיי היומיום בדרך חוויתית מהנה, בהפעלה עצמית ואינטראקטיבית.

4.בין הקומות: ליצנים רפואיים
תרפיה בצחוק הוכחה במחקרים רבים כמסייעת בהתמודדות עם פרוצדורות מכאיבות וכמקדמת את החלמת הילד. בין הקומות בית החולים רות רפפורט לילדים מלווים את הילד הליצנים הרפואיים ובלבוש חינני, פנטומימה והומור, מסיחים ברגישות את דעתו ומסייעים לו להתמודד עם הכאב הפיזי והלחץ הנפשי. הליצנים הם חלק מהצוות של ביה"ח לילדים ואף מלווים אותו אל חדר ניתוח דרך "הגשר התלוי" שנבנה במיוחד לצורך כך.

5.ספרייה
הספרייה ממוקמת בלובי הכניסה של קומה שש, קומת הספארי, ובה מגוון גדול של ספרי ילדים בשפות העברית והערבית. יש אפשרות לקרוא במתחם הספרייה או להשאיל את הספר לקריאה בחדר האשפוז.

6.פטיו
בקומה השביעית של בית החולים לילדים, מול המעליות, יוצאים לפטיו יפהפה עם פינות ישיבה נוחות להתרגעות ולמנוחה באוויר הפתוח.

7.כיתות לימוד
ילדים רבים יוצאים ממסגרת הלימודים ונאלצים להפסיד חומר לימודי. בית החולים שם דגש גם על הנושא הזה. לצד הפעילות הטיפולית מהמתקדמות בעולם מתקיימת בבית החולים גם פעילות חברתית וחינוכית העונה על צורכי הילדים. כדי לגשר על הפער הוקמו גם כיתות לימוד מיוחדות. המורות בכיתות עומדות בקשר רציף עם צוות בית הספר שבו לומד הילד, ומסייעות לו להתחבר לחלק הבריא שלו, וכך להתמודד טוב יותר עם המחלה.

8.חדרי האשפוז
הקונספט שליווה את תכנון המבנה החדש והמרווח היה "הילד במרכז". החדרים גדולים, מרווחים, צבעוניים במידה, שקטים ופרטיים (חלקם מיועדים ליחידים וחלקם לשני ילדים. המרחק בין מיטות הילדים הוכפל והושם דגש על מרחב לילד, סביבה נקייה, מניעת זיהומים ומזעור סיכונים כנפילות.
לנוחות הילדים נרכשו גם סוגים שונים של עריסות, מיטות תינוק, מיטות נוער ומיטות לילדים בוגרים. דגש מיוחד הושם גם על רווחתם ונוחותם של ההורים המלווים. לכל הורה מיטה נוחה, שולחן ופינת מחשב. כל המחלקות מרושתות ברשת אלחוטית.

9.עולם המשחקים
ממוקם באטריום העליון בקומה שלוש, קומת השדה, ומהווה את אזור ההמתנה המרכזי של מרפאות החוץ. משתרע על פני שטח של כ-400 מ"ר. עולם המשחקים עוצב כמתחם צבעוני, שמח וחם שמגרה את דמיונו של הילד, מרגיע, משעשע, מנעים את זמנו ומשכיח ממנו את העובדה שהוא בבית חולים. המתחם מאפשר לילדים לשחק, ליהנות ולצחוק בעוד ההורים יכולים לשבת, לנוח ולהעביר את הזמן באווירה נינוחה ורגועה עד שיגיע תורם להיכנס למרפאה. מערכת תצוגה וכריזה תקרא לכם ברגע שתורכם למרפאה יגיע. עולם המשחקים מיועד לטווח רחב של גילאים, מפעוטות ועד לבני נוער, וכולל פינות ישיבה, משחקים אנלוגיים, משחקי מחשב, טלוויזיה ופינות אינטרנט.

10.חדרי הטיפולים
חדרי הטיפולים ידידותיים לילדים, והצוות כולו מכוון להפחתת כאב וחרדה בכל השיטות הטיפוליות המקובלות בעולם. בין חדרי הטיפולים תמצאו אולמות פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק המותאמים לשיקום ילדים, "וחדר סנוזלן" - חדר המייצר סביבה רב חושית מבוקרת וטיפולית בילדים המופעל על ידי המרפאות בעיסוק.

אין ספק כי ילדי הצפון בכלל וילדי חיפה בפרט, זכו במתנה אמיתית, רפואה איכותית מובילה מידי צוות מקצועי ומיומן, במתחם חדש ומפואר.