כתבות

מומי לב מולדים

תאריך פרסום: 01/09/2004

כ- 8 ילדים מתוך 1,000 בעולם המערבי, נולדים עם מום בלב. ד"ר אברהם לורבר, על החידושים העיקריים באבחון וטיפול במומי לב מולדים

מומי לב מולדיםמומי לב מולדים

מאת: ד"ר אברהם לורבר, מנהל יחידת קרדיולוגית ילדים, ביה"ח מאייר לילדים, שליד המרכז הרפואי רמב"ם

הדמיית תלת מימד
אבחון מומי הלב המולדים מבוסס על שימוש מושכל בטכנולוגית האולטרא-סאונד, המאפשרת בדיקה בלתי-פולשנית של הלב (אקוקרדיוגרפיה) והערכה מדויקת של מבנהו ותפקודו.

לאחרונה פותח מכשיר אקוקרדיוגרפיה ( Philips Sonos-7500), שהביא לשיפור דרמטי ביכולת האבחון הבלתי פולשני. המכשיר מאפשר דימוי תלת-מימדי ובזמן אמיתי של כל נפח הלב בבת-אחת וצפייה מיידית בחלקיו, במבטים שלא היו אפשריים עד כה. כך למשל, ניתן להעריך מבנה ותפקוד מסתמי הלב מנקודות מבט שונות, מעל ומתחת המסתם, ממש כאילו ביקרנו בתוך הלב עצמו.

המכשיר מאפשר גם זיהוי מוקדם ומדויק יותר של מומים מורכבים בלב העובר ויש לו יכולות להנחות בדייקנות צנתורים טיפוליים מורכבים, שהיו מונחים עד כה ע"י מתמר אולטרא-סאונד שהוחדר לוושט בהרדמה כללית.טיפולים באמצעות צנתרים
במקרים רבים ניתן כיום להשיג תוצאה טיפולית שוות-ערך לניתוח לב פתוח בתינוקות וילדים, ללא פתיחת בית החזה וללא תחלואה ניכרת, על ידי שימוש בצנתרים ובמערכות ייחודיות.

הצנתור כרוך בשהייה בת לילה אחד בלבד בבית החולים וההחלמה ממנו מהירה ביותר. מדובר בהחדרת צינוריות דקיקות למערכת כלי הדם, בדר"כ מבעד למפשעה, כשבאמצעותן ניתן לבצע פעולות מורכבות ומתוחכמות.
כך למשל, ניתן להרחיב בהצלחה מסתמים מוצרים ע"י ניפוח של בלון. ניתן גם לאטום דלפים או פגמים מולדים בחיץ הלבבי על ידי השתלת סלילים ומתקני אטימה.

בנוסף, מזה כשש שנים מבוצעת בביה"ח "מאייר" אטימת פגמים בחיץ הבין-פרוזדורי והשנה אף הוחל באטימת פגמים בחיץ הבין-חדרי."מאייר" יוצא לפריפריה
ביה"ח "מאייר" מפעיל מרפאה ניידת יעודית, יחידה מסוגה בעולם, הנקראת "לב הילד – מרפאה ניידת קרדיולוגיה ילדים". הניידת המביאה את הרופאים המומחים על ציודם היקר לטיפול בילדים במרפאות שבפריפריה.

פעילות חיונית זו מתלווה לבדיקות סקר של מועמדים לשרות ביחידות מובחרות בצה"ל וספורטאים פעילים, באמצעותן מזוהים ומטופלים מקרים רבים שאחרת לא היו זוכים לאבחון או טיפול.