כתבות

שיני חלב

תאריך פרסום: 01/12/2012

האמת המדעית מאחורי מיתוסים נפוצים​

שיני חלבשיני חלב

מאת: יעל טל

צריך להתחיל לצחצח שיניים לילדים רק כאשר בוקעות כל שיני החלב.
לא נכון. יש לצחצח שיניים מהשן הראשונה עם מברשת ומשחת שיניים לילדים שמכילה פלואוריד. כעיקרון המלצות משרד הבריאות הן לצחצח במשחה שמכילה פלואוריד רק מגיל שנתיים, אולם ישנם מקרים שבהם מומלץ להשתמש במשחה גם בגיל צעיר יותר ולכן יש להיוועץ עם רופא שיניים מומחה לילדים.

לא צריך לטפל בשיני חלב.
לא נכון. עששת (חורים בשיניים) היא מחלה מידבקת. חוסר טיפול עלול לגרום לכאב מיותר לילד ולהדבקה בעששת של השיניים הסמוכות ואף לפגיעה בשיניים הקבועות. חשוב לטפל בעששת בשלבים מוקדמים ככל האפשר כדי למנוע את התקדמות המחלה.

נדנוד שיני חלב עלול לגרום לבקיעת שיניים קבועות בעמדה עקומה.
לא נכון. שיניים ניידות כשהשורש שלהן נספג, ולכן הנדנוד אינו מזיז את השיניים הקבועות. עמדת השיניים הקבועות בלסת נקבעת באופן גנטי, והיא מושפעת מהרגלים, מגודל הלסת ומגורמים נוספים.

שיני חלב שנושרות בגיל מאוחר יותר מאפשרות שיניים קבועות חזקות יותר.
לא מדויק. זמן הנשירה והבקיעה של השיניים נקבע באופן גנטי. ברוב המקרים שן קבועה בוקעת לחלל הפה כשסיימה את התפתחותה, אבל חשוב לציין שכאשר שן בוקעת היא עדיין עוברת התבגרות מסוימת ולכן פגיעה יותר משיניים אחרות.

הכתרים לילדים עשויים רק ממתכת כסופה.
לא נכון. רפואת השיניים לילדים מתקדמת מאוד. כיום אין צורך להתפשר וילד לא חייב ללכת עם כתרי מתכת כסופים בשיניים הקדמיות או בשיניים אחוריות. אפשר בהחלט להרכיב כתרים לבנים אסתטיים גם לשיני חלב.

בקיעת שיני חלב מלווה בריור יתר, בחום ובמחלות.
לא מדויק. ילדים סובלים ממחלות רבות בשנה הראשונה לחייהם, ורובן אינן קשורות לבקיעת השיניים. מייחסים לבקיעת שיניים תופעות כמו ריור קל, חום נמוך, חוסר תיאבון, אי שקט ויציאות רכות. ברוב המקרים חום גבוה קשור למחלה ולא לבקיעת שיניים.

עדיף לעקור שיני חלב מאשר לטפל בהן.
לא נכון. לשיני החלב יש חשיבות גדולה בשמירת מקום בלסת לשיניים הקבועות, ובהדרכת השיניים הקבועות לבקיעה בעמדה נכונה בלסת. לכן מומלץ לטפל בשיני חלב ולא לעקור אותן. במקרים שבהם אין מנוס מעקירת שן חלב יש לבצע שמירת מקום כדי למנוע יישור שיניים מורכב בעתיד.

מציצת מוצץ פוגעת בשיני החלב.
לא נכון. מציצת מוצץ או אצבע אינה פוגעת בבריאות שיני החלב. המציצה גורמת לשינויים בלסת ובעמדת השיניים בלבד. במקרים שבהם המציצה נפסקת בסביבות גיל 4־5, יש סיכוי טוב שחלק מהשינויים, אם לא כולם, יסתדרו.

חבלות בשיני חלב אינן פוגעות בשיניים הקבועות.
לא נכון. ישנן חבלות בשיני החלב שעלולות לפגוע בשן הקבועה שמתפתחת מתחתיה. לאחר כל חבלה בשיני החלב חשוב מאוד להיבדק אצל רופא שיניים מומחה לילדים ולבצע צילום רנטגן לפי הצורך. כמו כן חשוב לבצע מעקב לאחר החבלה משום שעלול להתפתח זיהום בשלב מאוחר יותר וללא כאב, וגם הוא יכול לגרום לפגיעה בשיניים הקבועות.

אפשר לצחצח שיניים לילדים רק פעם ביום.
לא נכון. מומלץ לצחצח שיניים לילדים פעמיים ביום, בבוקר ובערב, במברשת שיניים ובמשחת שיניים שמכילה פלואוריד לילדים. מומלץ שעד גיל 8־9 הצחצוח יתבצע בעזרת ההורה כדי שהוא יהיה יעיל. צחצוח שיניים רק פעם אחת ביום מאפשר לחיידקים להתרבות לכמויות גבוהות שעלולות לגרום לעששת.


ייעוץ רפואי: ד"ר יעל פרי־פרונט, מומחית ברפואת שיניים לילדים