מיפוי לב במאמץ ובמנוחה

רקע


בדיקת 'מיפוי הלב' נעשית במטרה לאבחן מחלה בכלי הדם בלב, הגורמת להפרעה באספקת הדם לשריר הלב. מחלה בכלי הדם בלב מתבטאת בהצרויות, הגורמות להפרעה בזרימת הדם ולירידה בכמות הדם והחמצן המגיעה ללב.

לבדיקה שני שלבים: מיפוי הלב במנוחה ומיפוי הלב במאמץ. לצורך המיפוי מוזרק לנבדק חומר רדיואקטיבי (רדיו איזוטופ), המתרכז בשריר הלב. ע"י השוואה בין התמונה המתקבלת במאמץ לזו שבמנוחה, ניתן ללמוד האם קיימת מחלה משמעותית בכלי הדם בלב והיכן מיקומה.

לפני הבדיקה


יש להימנע מארוחה כבדה לפני הבדיקה, בשל המאמץ הצפוי.
יש לבוא בבגדים נוחים.
ביום הבדיקה אין לשתות משקאות המכילים קופאין (קפה, תה, קולה).
הפסקת תרופות (הנלקחות בשגרה) או שינוי במינון יעשו רק עפ"י הוראת הרופא המטפל. בהעדר הוראה אחרת יש לקחת את כל התרופות כרגיל.

במהלך הבדיקה


הבדיקה אורכת כארבע עד חמש שעות. לצורך הבדיקה מוכנסת מחט פלסטית לתוך הווריד, דרכה יוזרקו החומרים לצורך המיפוי.

בשלב הראשון יוזרק חומר רדיו - אקטיבי לתוך הווריד בהמשך תבוצע סריקה באמצעות מצלמת רפואה גרעינית. לאיזוטופ אין תגובות אלרגיות או השפעות מזיקות אחרות.

לאחר מכן, תעברו בדיקה ומבחן מאמץ על ידי קרדיולוג. את מבחן המאמץ ניתן לערוך על סרט נע או על ידי 'מאמץ תרופתי' - הזלפת תרופה ('דיפרידמול'/ 'דובוטאמין'), הגורמת לשינויים בלב, כאילו בוצע מאמץ גופני. ההחלטה איזה סוג מאמץ לבצע מתקבלת ע"י הרופא שהפנה אתכם לבדיקה וע"י הקרדיולוג במכון, ותלויה במצבו הרפואי של הנבדק.
בזמן המאמץ יוזרק לגופכם חומר המכיל כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי, על ידי המחט הפלסטית שהוכנסה קודם לווריד. בהמשך, לאחר הזרקת החומר בזמן המאמץ יתבצע מיפוי נוסף.

לאחר הבדיקה


בתום הבדיקה תשוחררו לביתכם.
בשל המאמץ הגופני או התרופתי, יתכנו תופעות לוואי. מדובר, בד"כ, בתופעות קלות וחולפות כמו כאבי ראש או סחרחורת.

הטיפול ניתן ב: