קדחת צהובה

קדחת צהובה (Yellow Fever) היא עוד אחת ממחלות המטיילים המרובות המועברות על ידי עקיצת יתוש​.
הסיכוי שמטייל יידבק בקדחת צהובה הוא אפסי היות ותוארו עד היום רק מספר עשרות בודדות של מקרים כאלו.
מדוע, אם כך, מציעה מרפאת המטיילים חיסון למחלה? סיבה אחת היא חומרתה של המחלה המסתיימת במקרים רבים במוות, ואין לה טיפול ספציפי. הסיבה השנייה היא ההכרח בחיסון בקדחת צהובה כתנאי לכניסה לרבות ממדינות העולם.
הדרישות של המדינות השונות לחיסון לקדחת צהובה בקרב מטיילים נכנסים מופיעים באתר של המרכז האמריקאי לבקרה ומניעת מחלות (CDC)​.

חיסון לקדחת צהובה
החיסון למחלה (Stamaril, YF-Vax) תקף לעשר שנים (אם כי עדויות חדשות מראות שהשפעתו המגנה נמשכת גם מעבר לכך) ויש לשמור על פנקס החיסונים עם אישור החיסון על מנת להיכנס לרבות ממדינות דרום אמריקה ואפריקה.

תופעות לוואי קלות כגון כאבי שרירים וחום יכולים להופיע כ 4-10 ימים לאחר מתן החיסון. החיסון מכיל נגיף חי מוחלש ואינו מומלץ לחולים עם פגיעה במערכת החיסון (חולים אלו שרוצים לסוע למדינה הדורשת חיסון למטיילים נכנסים יקבלו מסמך המעיד שאינם יכולים להתחסן). במקרים נדירים מאוד יש תופעות לוואי קשות יותר (yellow fever vaccine-associated viscerotropic disease or neurotrophic disease), וסיכון זה גבוה יותר באנשים מבוגרים מעל גיל 60, ובאנשים עם מחלה בבלוטת הטימוס. החיסון אסור במתן לבעלי רגישות (אלרגיה) לביצים, ילדים צעירים מגיל שישה חודשים, מטיילים עם חום, מטיילים עם דיכוי חיסוני (כגון לויקמיה, ממאירות אחרת, איידס) וכן לנשים מניקות.