ניתוח לכריתת פרוסטטה - בלוטת הערמונית, בגישה סגורה

רקע

משך הניתוח כולל הרדמה הוא שעה וחצי. בניתוח זה לא מבוצע חתך חיצוני.
בעמוד זה תמצאו מידע על ההכנה לניתוח, מהות הניתוח, המהלך לאחר הניתוח וכיצד עליך להתנהג עם שחרורך ממחלקתנו. 


לפני הניתוח

מזון- עליך להיות בצום החל מחצות.
 
הסרת השיער אינה נדרשת לניתוח זה.
 
חשוב מאד להתקלח עם מים וסבון  ערב לפני הניתוח ובבקר הניתוח.
 
התרוקנות המעיים- בערב הניתוח יבוצע לך חוקן על מנת לרוקן את המעיים מתכולתם, וזאת כדי למנוע היווצרות אבני צואה במהלך ההחלמה לאחר הניתוח.
 
טיפול תרופתי- מהלך האשפוז אין ליטול תרופות על דעת עצמך. הטיפול התרופתי יינתן לך ע"י האחות בהתאם להוראות הרופא. 
 
מועד הניתוח- מועד הניתוח נקבע ע"י הרופאים לפי שקול  דעתם המקצועי. האחות תוכל לידע אותך על מועד הניתוח המשוער.

הכנה לחדר ניתוח
 
עם קבלת ההודעה מחדר ניתוח להכין אותך, תתבקש לגשת לשירותים. האחות תנחה אותך להסיר את בגדיך (כולל הלבשה תחתונה) וללבוש כותנת חדר ניתוח הפתוחה מאחור.
אין להגיע לחדר ניתוח עם תכשיטים וחפצי ערך. משקפיים ,שיניים תותבות ופרטים הכרחיים נוספים ימסרו למלווה בחדר הקבלה. לא ניתן לשמור בחדר ניתוח חפצי ערך ואביזרים נוספים.אין להשאיר חפצי ערך וכסף בארונית מחשש לגנבה.
במידה וקיבלת תרופת הרגעה, יש להימנע מלרדת מהמיטה ללא מלווה מחשש לנפילה.

הניתוח
 
מהמחלקה תועבר לחדר הקבלה  של חדר הניתוח, בעזרת איש שינוע.
בחדר הקבלה יישאר איתך מלווה אחד בוגר, בעוד המלווים האחרים ימתינו בחדר ההמתנה שמחוץ לחדר ניתוח.
אחות הקבלה תשוחח אתך על מצבך הרפואי , תאמת את פרטיך , תוודא האם נעשו כל ההכנות הנדרשות לניתוח וכן תדריך אותך ותענה על שאלותיך.
בחדר הקבלה תיפגש/י  לשיחה גם עם הרופא המרדים .
במהלך כל שהייתך בחדר הניתוח ובחדר התעוררות / התאוששות תשמור אחות הקבלה על קשר רציף עם מלוויך בחדר המתנה.
בחדר ניתוח הטמפרטורה נמוכה, האור עלול מעט לסנוור ויתכנו רעשים שונים, צוות החדר יסייע לך להתמודד וידאג שיהיה לך נעים. המרדים ירדים אותך  בצורת ההרדמה שהוחלטה לפני כן וידריך אותך בכל מהלך .
בכל מהלך הניתוח מרדים ואחות ישגיחו עלייך.
בסיום הניתוח, תועבר לחדר התאוששות/התעוררות .במהלך שהותך תטופל ע"י צוות המתמחה בטיפול בחולים לאחר ניתוח אשר ישגיח אחרי מצב הכרתך, נשימתך, לחץ דמך ותנועת רגלייך ויטפל בך בהתאם.
במידת הצורך תקבל תוספת חמצן לצורך העשרת הרקמות. כמו כן תקבל טיפול תרופתי לכאב  בהתאם להוראות רופא מרדים. לרוב  תישאר מחובר לעירוי נוזלים. זמן השהיה  תלוי במצבך ובשיקול דעתו של המרדים.
בזמן השהייה בהתעוררות, תינתן רשות למבקר בוגר אחד בלבד (על פי שיקול דעת הצוות המטפל), לשהות לצידך מספר דקות.
כאשר מצבך יאפשר תחזור למחלקה  בליווי איש שינוע ומלוויך יצטרפו אליך.

מהלך הניתוח
 
משך הניתוח כולל הרדמה הוא שעה וחצי. בניתוח זה לא מבוצע חתך חיצוני, והגישה לערמונית מתבצעת דרך השופכה. אחרי הרדמה החולה שוכב על הגב, רגליו מורמות, והאורולוג מחדיר את מכשיר הכריתה (רזקטוסקופ) דרך השופכה עד לערמונית. באמצעות שימוש באנרגיה, המנתח כורת את רקמת הערמונית המוגדלת החוסמת את השופכה. ניתוח כריתת הערמונית דרך השופכה עשוי להיות כרוך בדימום מסויים, ועל כן בסיום הניתוח מועבר קטטר שתן מיוחד לכיס השתן המאפשר שטיפה רציפה דרכו לשטיפת שאריות הדימום ולניקוז שלפוחית השתן. ביום למחרת הניתוח, החולה מתבקש להרבות בשתייה על מנת שהשתן יעזור בשטיפת שלפוחית השתן.
בסיום הניתוח צוות חדר ניתוח יעביר אותך ליחידת ההתעוררות להשגחה למשך מספר שעות.

לאחר הניתוח
 
במחלקה  יעקבו האחיות אחר מצבך באופן סדיר. פעמון לקריאת אחות יהיה מונח בהישג יד. אל תהסס להיעזר בו.
הטיפול בכאב- הניתוח כרוך בכאבים שיופיעו במהלך ההחלמה. אנו נשתדל להקל על הכאבים ככל שניתן.
האחות תעקוב אחר עוצמת הכאב באופן שוטף, ובמידה ויידרש, תיתן לך תרופה נוספת נגד כאבים. לאחר יומייםתשתנה תכנית הטיפול בכאב על פי הוראת הרופא, בהתאם למצבך. אנא, אל תהסס לבקש תרופה נגד כאב. הקלה על הכאב תאפשר לך נשימה קלה יותר ואוורור יעיל של הריאות.
 
תנועתיות- על מנת למנוע סיבוכים, חשוב  להתחיל בניידות כבר בשעות הראשונות לאחר הניתוח, ע"י  שינויי תנוחות מידי 3-4 שעות. הצוות הסיעודי ינחה אותך ויעזור לך לשנות תנוחות בעזרת כריות תמיכה. תוכל להשיג הפחתת לחץ על אזור העכוז גם בהיותך בשכיבת פרקדן ע"י כיפוף הברכיים והרמת האגן למשך מספר שניות.  ביום הראשון לאחר הניתוח יוריד אותך הפיזיותרפיסט מהמיטה לכורסא, וידריך אותך לתרגילי נשימה ושיעול לצורך אוורור יעיל של הריאות, תרגילי חיזוק שרירי הירך, תרגילי הליכה והדרכה לתנועות מותרות ואסורות. יתוח יוריד אותך הפיזיותרפיסט מהמיטה לכורסא. יד תרופה נגד כאבים, באמצעות משאבה. אוור
 
היגיינה- חשוב מאוד לשמור על היגיינה אישית אחרי הניתוח. במהלך יום הראשון לאחר הניתוח, הצוות הסיעודי ירחץ אותך במיטה. ביום השני לאחר הניתוח תוכל להתרחץ במקלחת. חשוב להגיע לעצמאות בפעילות היומיומית מהר ככל האפשר על מנת להגיע להחלמה מוצלחת.
 
כלכלה- לאחר הניתוח תישאר בצום למספר שעות. אספקת הנוזלים
והאנרגיה הנחוצים לגוף תתבצע באמצעות מתן נוזלים דרך הוריד כל זמן שתהיה בצום. תוכל לחזור בהדרגה גם לאכול, בהתאם להנחיית הצוות.
במידה ולא תחוש בחילה תוכל להתחיל בשתייה ובכלכלה קלה בהדרגה.

שחרור מביה"ח
 
אנו נשתדל לעדכן אותך על מועד שחרורך מיד עם קבלת ההחלטה הרפואית על כך.
ביום שחרורך תצייד אותך האחות במכתב שחרור רפואי המיועד לרופא המטפל ועותק נוסף שיישאר ברשותך . אחות תסביר לך על ההמלצות להתנהגות בבית או במוסד שיקומי בע"פ ובמכתב שחרור סיעודי.

לאחר שחרור
 
במכתב השחרור יצוין מועד הביקורת במרפאה.


 כיצד תנהגו בביתכם

  • מגיעה לך חופשת מחלה מיום אשפוזך עד כשבוע לאחר הניתוח בהתאם למצבך. אישור חופש המחלה  יינתן  ע"י הרופא המטפל.
  • במידה ותופיע צריבה במתן שתן או דימום קל – אנא לא להתרגש, תופעות אלו הן שכיחות לאחר ניתוח מסוג זה. מומלצת שתייה מרובה (לא יותר מ 2-3 ליטר נוזלים ליום). במידה ומופיע דימום משמעותי שאינו מצטלל בשתיה מרובה, יש לפנות לבדיקה במיון.
  • אם יש לך כאבים באזור הניתוחי, ניתן להיעזר בתרופות משככות כאב לפי הנחיית הרופא המטפל.
  • גם אם אין כאבים מגבילים, מומלץ לנוח ולא לחזור לפעילות גופנית מאומצת במשך מספר שבועות אחרי הניתוח על מנת לאפשר ריפוי מלא של איזור הניתוח.
  • בזמן המנוחה יש להמנע מהרמת משאות כבדים.
  • ניתן להשתמש במשלשלים קלים, כדי להקל את פעולת המעיים ולהימנע ממאמץ בשירותים. התאמצות בזמן פעולת מעיים בגלל עצירות היא אחד הגורמים השכיחים לדימום מאוחר.

  תפקוד מיני אחרי ניתוח כריתת ערמונית
 
גברים רבים מודאגים מן ההשפעה האפשרית של ניתוח לכריתת ערמונית על התפקוד המיני. אך ברוב המקרים חוזר התפקוד המיני לקדמותו, והמטופלים מסוגלים להגיע לזיקפה ולחוות אורגזמה.
כמעט תמיד אחרי ניתוח כריתת ערמונית לא תהיה פליטת זרע מפתח השופכהמשום שנוזל הזרע נפלט אחורנית לתוך שלפוחית השתן. הזרע בשלפוחית יוצא בהמשך עם מתן השתן. ניתן לחזור ליחסי מין כשבועיים לאחר הניתוח ובהתאם להתאוששות.
 
 

הטיפול ניתן ב:

זימון תורים - אורולוגיה

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

מומלץ להוריד לטלפון הנייד את אפליקציית Dial My App המסייעת בזימון תור 24/7
להורדת האפליקציה>

חיילים - צרו קשר בטלפון 04-7772716 או שלחו פקס למס. 04-7772364