קרניופלסטיקה

רקע
קרניופלסטיקה הינה פרוצדורה הנועדה לשחזר את המבנה התקין של הגולגולת והקרקפת למצבו טרם ביצוע הניתוח הנוירוכירורגי שבוצע קודם לכן. אם סבלת מטראומת ראש או הליך נוירו-כירורגי שהותיר שינוי מורגש במתאר הגולגולת או הפנים שלך, השרות הנוירופלסטי המשחזר (Neuroplastic and Reconstructive Surgery) יכול לעזור לך להיראות ולהרגיש יותר כמו עצמך.

מטרות הניתוח Cranioplasty הינם:
1. הגנה: במקומות מסוימים, פגם גולגולתי יכול להשאיר את המוח חשוף לנזק טראומתי.
2. תפקוד: Cranioplasty עשוי לשפר את התפקוד הנוירולוגי עבור חלק מהמטופלים.
3. אסתטיקה: ליקוי בולט בגולגולת יכול להשפיע על מראהו של המטופל וביטחונו.
4. כאבי ראש: Cranioplasty יכול להפחית את כאבי הראש עקב ניתוח או פציעה קודמים.

המחלקה הנוירוכירורגית בשיתוף עם מחלקת פה ולסתות והצוות הייעודי שעוסק בתחום הנוירופלסטי, מציע גישה כירורגית המשלבת מיומנות ודיוק הן של ניתוחים נוירוכירורגים והן של ניתוחים פלסטיים של הגולגולת והקרקפת, ארובות עיניים, עצמות פנים, מפרקי הלסת והלסתות. גישתו של הצוות מנווטת בבטחה במבנים העדינים של העור, שכבות תת עוריות (רפידות שומן ושרירים), גולגולת, קליפת המוח (דורה) ומוח.

כמטופל, אתה עשוי להפיק תועלת מהחידושים הטכנולוגים בתחום, לרבות שחזורים תלת ממדיים מבוססי מחשב,  והדפסות שתלים מותאמים אישית. להלן מצורף מאמר המתאר את החומרים היתרונות והחסרונות, וכן את החידושים בתחום הקרניופלסטי
Adult Cranioplasty Reconstruction With Customized Cranial Implants: Preferred Technique, Timing, and Biomaterials.
 
בנוסף, במהלך הקרניוטומיה (לאחר הניתוח הנוירוכירוגי הראשון) שכיח לראות פגיעה בשריר הטמפורלי שמשאיר אזור קעור בצידי הראש. במידה ואתה סובל מהפרעה אסטתית זו, המנתחים בצוות הנוירופלסטי יוכלו ליצור פתרון איכותי עבורך ע״י שמוש במשתלים מסוגים שונים.
בנוסף, במסגרת השירות הנוירופלסטי אנו מטפלים בכאבים או בעיות אחרות הקשורות להתקנים הנמצאים מתחת לקרקפת כגון שאנטים (shunt), זיהומים הקשורים לסינוס הפרונטלי, ועוד מגוון סיבוכים העלולים להופיע לאחר ניתוחים נוירוכירורגים.
תיקון פגם בגולגולת לאחר ניתוח נוירוכירורגי מיטיב יותר מאשר רק עם המראה שלך. למד כיצד הצוות שלנו יכול לעזור לך להשתקם מעיוות בגולגולת על מנת להחזיר לך את תחושת הביטחון, שיפור בריאות הנפשית והפיזית ושיפור איכות החיים שיתרמו לשיקום הנוירולוגי עמו אתה מתמודד.


לפני הניתוח
במידה ואתה מעשן או שאתה סובל ממחלה המסכנת את היכולת של הגוף להתרפא כגון סכרת לא מאוזנת), נבקש ממך לאזן את מחלתך בעזרת הרופא המטפל וכן להפסיק/להוריד את כמות הסיגריות למינימום האפשרי.
יש להיות בצום מחצות הלילה שלפני הניתוח.
חשוב להתקלח עם שמפו, מים וסבון ערב הניתוח ובבוקר הניתוח. יש לידע את הנמתח במידה וקיים פצע פתוח או הפרשה מהקרקפת טרם הניתוח.
אנו לרוב נעזרים בצלקות קודמות על הקרקפת על מנת להימנע מחיתוך וצלקת חדשה, לפיכך ארם הניתוח נבצע גילוח סלקטיבי של השיער על מנת לזהות צלקות קודמות וכן על מנת למנוע כניסה של שיער לפצע הניתוחי.

לאחר ההרדמה יוכנס קטטר שתן בחדר ניתוח, על מנת לרוקן את השלפוחית ולעקוב אחר מאזן הנוזלים.
ערב הניתוח תוכלו לקבל מהאחות תרופה לשינה רגועה בלילה, בהתאם להנחיות הרופא המרדים.

בזמן הניתוח
קרניופלסטי אורך בממוצע כ 3 שעות תחת הרדמה כללית מלאה, אך הזמן משתנה כתלות במורכבות המקרה..
במהלך הניתוח יבוצע שחרור לחץ מתעלת עמוד השדרה.

 הגישה לניתוח היא בחתך על צלקות כירורגיות קודמות על מנת לחשוף את אזור החסר בגולגולת. הקרקפת מופרדת ומורמת בגישה בטוחה תוך שמירה על השכבות המגינות על המוח. הניתוח כולו מתבצע מחוץ למוח על מנת להמנע מהסיכונים הכרוכים בניתוח נוירוכירורגי סטנדרטי.
  article- מצורף מאמר המתאר את מהלך הניתוח

הגולגולת תשוחזר ע״י העצם שלך שנשמרה מניתוח קודם או ע״י משתל מלאכותי אשר הוכן בהתאמה אישית במדפסת תלת מימד ועשויה מחומרים שונים ומהווה את קדמת הטכנולוגיה בתחום.
בסיום הניתוח נבצע סגירה הרמטית של הקרקפת בעזרת תפרים, נקז וחבישה. התפרים יוצאו כשבועיים לאחר מכן על ידנו.

לאחר הניתוח
סיום הניתוח תועברו לחדר התעוררות, לצורך השגחה צמודה על מצב ההכרה, נשימה, מתן חמצן, ולצורך מעקב אחר לחץ דם, דופק, מדדים אחרים ותנועתיות הגפיים. לאחר מכן, תועבר ליחידה לטיפול נמרץ ניורוכירורגי להמשך טיפול והשגחה.
לאחר ניתוח נוירוכירורגי מקובל להשכיב את המטופל עם ראש מעט מורם, וכן להעשיר את הרקמות בחמצן, באמצעות מסכה או בצינורית לאף, למשך מספר שעות. במידה ונגרמת לכם אי נוחות, ניתן להסיר את מסכת החמצן באישור האחות ולשנות תנוחה במיטה.
האחיות במחלקה יעקבו אחר מצבכם באופן סדיר. אזור הניתוח יהיה מכוסה בחבישה. הנקז והתחבושות יוסרו כ- 24-48 שעות לאחר הניתוח.
למחרת הניתוח תבצע CT ראש על מנת לוודא כי לא קיים דימום או דליפה של נוזל המסכן את רקמת המוח
בנוסף, נחל להזין אותך דרך הפה ובהמשך תרד מהמיטה בהתאם להנחיות הצוות המטפל.
פעמון לקריאת אחות יהיה מונח בהישג יד. אל תהססו להיעזר בו.
ביקורים יאושרו בטיפול נמרץ בהתאם לשעות הביקור המסוגרות. לאחר כ 24 שעות תועבר למחלקת נוירוכירורגיה להמשך השגחה, אז ניתן יהיה לאפשר מלווה צמוד.
אוב המטופלים משתחררים לביתם כ 48-72 שעות לאחר הניתוח במידה ואין סיבוכים מיוחדים.

הטיפול בכאב והתניידות

בניתוח מסוג זה רמת הכאב הינה בינונית ומטה. הטיפול בכאב הוא בעזרת משככי כאבים סטנדרטים. לעיתים יש צורך במתן משככי כאבים חזקים יותר. בעזרת צוות האחיות נעריך את רמת הכאב שלך ובהתאם נתאים טיפול הימנע ממך כאבים וסבל במהלך החלמתך. בכל זאת במידה והטיפול ה ניתן אינו מספיק, אל תהסס לבקש מהאחיות תוספת תרופה נכד כאב. הקלה על כאב וסבל הינם חלק חשוב מתהליך ההבראה וההחלמה.

שכיבה ממושכת עלולה לכרום לפגיעה בזרימת הדם לרקמות ולהיווצרות של שרישי דם העלולים לסכן איברים חיוניים. לפיכך חשוב לנו לאפשר לך להתנייד בהקדם האפשרי. לאחר 24 שעות נבקש ממך לרדת מהמיטה ולהתחיל להתנייד במחלקה. כמו כן תוכל להתקלח ולהתרענן על מנת לשפר את הרגשתך.

הגיינה
האויב הכי גדול של ניתוח מסוג קרניופלסטי הינו זיהום. זיהום מתרחש כתוצאה מחיידקים היושבים לנו על העור והשיער באופן קבוע וכן מחיידקים המגיעים מהסביבה שלנו. לפיכך שמירה על פצע ניתוחי נקי ככל האפשר הינה בעל חשיבות עליונה להצלחה של הניתוח.
עליך להגיע לרמת ניקיון הראש והגוף מהר ככל האפשר ובדומה למצב טרם הניתוח.

שחרור מבית החולים

ביום שחרורכם תקבלו מכתב שחרור רפואי, המיועד לרופא המטפל וכן מכתב שחרור סיעודי, הכולל המלצות להתנהגות בבית.

שבועיים לאחר מועד הניתוח תוזמנו לביקורת במרפאת החוץ של מחלקת נוירוכירורגיה במסגרת המרפאה הנוירופלסטית, לצורך הוצאת התפרים ומעקב. המועד המדויק יצוין במכתב השחרור. לביקורת זו יש להצטייד בהתחייבות.
מגיעה לכם חופשת מחלה מיום אשפוזכם עד ליום הביקורת במרפאה, שם יוחלט לגבי ההמשך. אישור על חופשת מחלה יינתן ע"י הרופא המטפל.
אם עדיין תחושו בכאבים באזור החתך הניתוחי, ניתן להיעזר בתרופות משככות כאב, לפי הנחיית הרופא המטפל.
רצוי להימנע ממאמץ (ריצה, שחייה וכו') והרמת משא כבד למשך שלושה חודשים.
יש להימנע מהורדת הראש מתחת לגובה הלב (למשל התכופפות לקשירת שרוכים).

 

הטיפול ניתן ב: