כתבות

רובוט בשירות הנשימה

תאריך פרסום: 01/06/2013

תכירו את הפתרון המתקדם ביותר לדום נשימתי בשינה: ניתוח ללא דימום וללא חתכים בעזרתו של דה וינצ'י, הרובוט הרפואי הכי מפורסם בעולם

רובוט הדה וינצ'י

מאת: ​אתי דור-נחום

סובלים מנחירות על רקע דום נשימתי בשינה ונתקלתם עד כה בחוסר מענה רפואי של ממש? דמיינו לכם שרובוט המופעל מרחוק על ידי מנתח אנושי, מצליח להגיע דרך הפה עד לבסיס הלשון ולפתור את הבעיה בלי דימום, בלי כאבים ובלי חתכים. מי שמבצע את הניתוח באמצעות הדה וינצ'י, הרובוט המפורסם שפותח על ידי סוכנות החלל נאס"א וצבא ארצות הברית, הוא פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אא"ג וניתוחי ראש וצוואר בקריה הרפואית רמב"ם. פרופ' גיל הוא מומחה עולמי בניתוחי בסיס גולגולת אנדוסקופיים וניתוחי ראש צוואר אונקולוגיים, ובין היתר ביצע אלפי ניתוחים בבלוטת התריס, כריתה של גידולים בחלל הפה והלשון וגידולי בלוטות רוק.

איך זה עובד?
עד פיתוח הדה וינצ'י לא הוצע לסובלים מדום נשימתי בשינה טיפול כירורגי יעיל לבעיה, כי כדי להגיע לבסיס הלשון יש צורך לבצע ניתוח הכרוך בניסור הלסת. בניתוח לדום נשימתי הנעשה בעזרת הרובוט, מחדירים למטופל דרך הפה, שתי זרועות שמחוברות לרובוט ולמצלמה תלת מימדית מתקדמת שמאפשרת לרופא המנתח, היושב בפינת החדר, לבצע את הניתוח ללא מגע יד אדם. המנתח צופה בתמונה תלת ממדית בטכנולוגיית HD של הגרון, ויכול להבחין באזורים החוסמים את דרכי האוויר תוך כדי ניתוח, בעזרת הזרועות העדינות של הרובוט. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ונמשך כשלוש שעות, ובמהלכו נמצא גם רופא מסייע ליד המטופל ומשגיח על פעילות הרובוט מקרוב.
הניתוח כמעט לא כרוך בכאב או בסיבוכים משמעותיים וכעבור יום עד שלושה ימי אשפוז המטופל משוחרר לביתו.
למה זה טוב?
1. השימוש ברובוט מציע לראשונה לחולים, פתרון כירורגי יעיל לפתרון הבעיה, כשהיא בדרגה קלה עד בינונית. בכך מגיע הקץ לבעיית הבריאות וגם לבעיית הנחירות. כשההפרעה בדרגה חמורה, מומלץ להשתמש במסכה (CPAP).
2. הניתוח נחשב להליך פשוט ובטוח, עם סיכונים מועטים. ברחבי העולם כבר בוצעו אלפי ניתוחים מוצלחים מסוג זה, וברמב"ם בוצעו כמה ניתוחים ללא סיבוכים והתוצאות מצוינות.
3. השיקום לאחר הניתוח מהיר וקל. בניגוד למנותחים רגילים שעוברים הליך פולשני, הכרוך בחיתוך ונזקקים לאחר מכן למשככי כאבים, מנותחי הרובוט מחלימים מהר ולרוב יכולים לחזור לפעילות רגילה בתוך יום..
4. בזכות המצלמה התלת ממדית יכול המנתח לראות טוב יותר את מהלך הניתוח. השילוב של מצלמה עם יכולת הגדלה רחבה ועם האפשרות לראייה תלת ממדית ב- HD, מאפשר למנתח לראות את אזור הניתוח בצורה טובה הרבה יותר ועם כמה שפחות מגבלות.
מי יכול ליהנות משירותי הרובוט?
מי שאובחן כלוקה בדום נשימתי בשינה בדרגה קלה או בינונית וחולים הסובלים מנחירות בדרגה ניכרת, כשהסיבה לכך היא הגדלה של בסיס הלשון.
מה הלאה?
אם עד כה ניתחנו את אזור הלוע ואת בסיס הלשון באמצעות הרובוט, השלב הבא יהיה לבצע ניתוחים של הגרון והלוע האפי לצורך הסרת גידולים שפירים וממאירים, ובכך לשפר את איכות החיים של החולים לאחר הניתוח.

​דום נשימתי בשינה
דום נשימתי בשינה הוא הפרעת שינה שהסובלים ממנה מפסיקים לנשום כמה פעמים במהלך השינה למשך שניות מספר, ולרוב היא מלווה בנחירות. ההפרעה נחשבת לקשה כשהפסקות הנשימה מתרחשות חמש פעמים ומעלה במשך שעה. מדובר בהפרעה שהלוקים בה יכולים להגיע עד למצב של מוות שכן הם עלולים לפתח מחלות לב, דיכאון, מחלות ריאה וסיכון יתר לתאונות דרכים על רקע חוסר שינה. במקרים הקלים יותר היא פוגעת באיכות החיים, שכן בשל השינה הבלתי איכותית, הלוקים בתופעה עייפים במהלך היום ותפקודם נפגע. מנחירות חזקות יכולים לסבול גם כל בני הבית.

ייעוץ רפואי: פרופ' זיו גיל, מנהל מחלקת אף אוזן גרון וניתוחי ראש וצוואר, הקריה הרפואית רמב"ם

תעודת זהות
הרובוט:
שם: רובוט דה וינצ'י.
יצרן: lntuitive Surgical , שפיתחה את הרובוט עבור נאס"א.
שנת לידה: 1999. נכנס לפעילות ברמב"ם בינואר 2011.
איפה תמצאו אותו: רוב המכשירים שנמכרו פזורים ברחבי ארה"ב ובאירופה, אחד ברמב"ם. השימוש במכשיר מתאפשר במרכזים שיש להם מנתחים מומחים בכירורגיה רובוטית זעיר פולשנית.
מחיר: 2.5 מיליון דולר.