פיילוגרפיה/ אורוגרפיה תוך-ורידית - IVP או IVU

רקע


בדיקה זו מדגימה את הכליות, מערכות השתן המאספות, שופכנים וכיס השתן. הבדיקה משמשת לגילוי של אבנים, גידולים, היצרויות וחסימות לאורך דרכי שתן.

הבדיקה מבוצעת בחדר צילומי רנטגן על-ידי רנטגנאי, בפיקוח רופא רדיולוג. מטרתה להדגים את דרכי השתן באמצעות צילומי רנטגן, לאחר הזרקה תוך וורידית של חומר ניגוד המכיל יוד.

הבדיקה מבוססת על קרינת רנטגן רגילה ועיבוד סיפרתי (דיגיטאלי). תוצאות הבדיקה (צילומים ופענוח) נשמרות במערכת ממוחשבת וזמינים לרופא המטפל.


לפני הבדיקה


יש לבצע בדיקת דם לקריאטינין, המהווה מדד למצב תפקוד הכליות, ולהגיע לבדיקה עם תוצאות עדכניות של קריאטינין בדם. בהעדר תשובת קריאטינין עדכנית, בדיקת ה-IVP עלולה להידחות. זאת מכיוון, שלא רצוי להזריק חומר ניגוד (מכיל יוד) במקרה של לקוי או חשש לליקוי בתפקוד הכליות.

לאחר ארוחת ערב קלה מוקדמת (בשעה 19:00, לערך), יש לבצע ניקוי מעי ע"י שתיית בקבוק של חומר משלשל בחצי כוס מים. לאחריה, יש לשתות כוס מים כל שעה, עד לשינה.
לאחר מכן יש להיות בצום עד לבדיקה.

במידה והינכם סובלים מאי ספיקת לב, אי ספיקת כליות, חסימת מעיים, דלקת מעיים ומחלות מעיים כרוניות - אין לקחת סופודקס או כל משלשל אחר.
ילדים עד גיל 12, אינם נדרשים להכנה מוקדמת.
אין לבצע הבדיקה בזמן היריון. אם יש סיכוי שהינך בהיריון, אנא היוועצי ברופאך טרם הבדיקה. אם בכל זאת בכוונתך להגיע לבדיקה, עליך להודיע מראש על האפשרות כי הנך בהיריון.
אם הנכם רגישים ליוד, אנא היוועצו ברופא טרם הבדיקה.
על רגישות ליוד או למוצריו או על אלרגיות אחרות, לרבות אסתמה פעילה – יש ליידע את הצוות המבצע את הבדיקה.

במהלך הבדיקה

בדיקת IVU או IVP אורכת כ- 30 דקות, אך עשויה להתארך בהתאם לנסיבות הבדיקה ובמידה ומתגלה חסימה בדרכי השתן.

במהלך הבדיקה נעשית סידרת צילומי רנטגן של הבטן והאגן, לפי תזמון ותכנית קבועה, לאחר שחומר ניגוד (מכיל יוד) מוזרק לווריד ונפרש דרך הכליות לדרכי השתן.​

זימון תורים -מחלקות דימות רפואי

 

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור שלחו דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.