גידולים סולידיים בלבלב

  • אדנוקרצינומה - אדנוקרצינומה הוא גידול שמקורו בצנרת הלבלב ויכול להופיע לאורך כל האיבר אך שכיח יותר בראש הלבלב. החולים הלוקים במחלקה הם בדרך כלל בעשור השישי- שביעי לחייהם אם כי צעירים עלולים לחלות בה גם כן.כשהמחלה ממוקמת בראש הלבלב ביטויי הראשון יהיה בד"כ צהבת חסימתית, ירידה במשקל וכאבי בטן או גב. גידולים בגוף הלבלב יסתמנו מבחינה קלינית מאוחר יחסית ולעיתים גודלם גדול מזה של גידולי ראש הלבלב בזיהוי. מבחינת הפרוגנוזה (סיכויי הצלחת הטיפול והמהלך של המחלה) אין הבדל בין גידולי ראש הלבלב ושאר חלקי האיבר בדירוג (STAGE ) זהה.

  • גידול אצינארי ממאיר של הלבלב - גידול זה נובע מתאי הלבלב יוצרי האנזימים. הוא נדיר יחסית ולעיתים יגיע לגדלים גדולים מהגידול השכיח יותר – האדנוקרצינומה. ב-CT יש לגידול זה מאפיינים ייחודיים הניתנים לזיהוי טרם אבחון רקמתי. הטיפול בגידול זה אינו שונה מהטיפול המוצע לחולה הלוקה בגידול מסוג האדנוקרצינומה.

  • גידול ממקור תאים יוצרי הורמונים - גידולים אלה נובעים מהתאים המיוחדים מפרישי ההורמונים באיבר וכאלה קיימים ארבעה. הגידול השכיח ביותר הוא זה המפריש אינסולין וביטויו הקליני יהיה כרוך בירידת רמת הסוכר העלולה לגרום לעילפון. גידול זה שפיר ב- 90% מהחולים וכריתה מקומית (אינוקלאציה) מקובלת באופן לפרוסקופי או בגישה הפתוחה. הגידולים האחרים (גסטרינומה, ויפומה, גלוקגונומה ) נדירים אך על הרופא להכיר את ההסתמנויות הייחודיות לכל אחד מהם, שכן זיהוי מוקדם חשוב – רובם ממאירים. גידול ממקור התאים האנדוקריניים אך שאינו פעיל מבחינה הורמונאלית אינו נדיר. גם בגידול זה חשיבות רבה לזיהוי מוקדם שכן השתנות ממאירה היא עניין של זמן. חלק מהגידולים הללו יכולים להיות עם מרכיב ציסטי וסולידי כאחד. ישנם סינדרומים קליניים מיוחדים בהם קיימת תשלובת גידולים באיברים שונים. בתסמונת מסוג MEN1 הלבלב יהיה אחד מאותם האיברים.

  • גרורות בלבלב - הלבלב אינו איבר שכיח לזריעתן של גרורות מאיברים אחרים. אך גידול בכליה הוא מבין השכיחים לזרוע גרורה בלבלב וזו עלולה לבוא לידי ביטוי קליני שנים רבות אחרי כריתת הנגע הראשוני בכליה. גם איברים אחרים עלולים לזרוע גרורות בלבלב (מעי גס). כשמדובר בגרורה בודדת לא יהסס המנתח להסירה, לאחר דיון מסודר ותוך שקילת אופציות נוספות או אחרות (כימותרפיה, הקרנה) לטיפול במחלה גרורתית.
קיימים גידולים נוספים, שכיחים פחות מאלה המוזכרים. ניתן לקבל מידע על כל אחד מהם בפניה ישירה לצוות ניתוחי הלבלב בקריה הרפואית רמב"ם.

הטיפול ניתן ב: