טריזמוס (קושי בפתיחת הפה)

טריזמוס הוא אי היכולת לפתיחה מלאה של הפה. בעבר תופעה זו היתה ידועה כ"נעילת לסתות", ונבעה ממחלת הטטנוס.
בריכוז מידע זה אנו נתמקד בטריזמוס שמקורו בגידול סרטני או בעקבות טיפול כנגד גידול סרטני.


 מה גורם לטריזמוס?
טריזמוס קושי בפתיחת הפה,  יכול להגרם כאשר הגידול מערב את השרירים האחראים על לעיסה. כמו-כן כתוצאה מטיפולים כנגד מחלת הסרטן, עלולות להופיע צלקות בשרירים סביב מפרק הלסת, אשר במצב תקין אחראים על פתיחת הפה (ראה איור). צלקות אלו יכולות למנוע פתיחה מלאה של הפה וכך יכולות להפריע באכילה, להפריע להקפדה על היגיינת הפה, ולדיבור.


 שרירי הלעיסה כוללים:

  •  שריר הטמפורליס ושריר המסטר נמצאים באספקט החיצוני של המנדיבולה (לסת תחתונה)
  • שריר הפטריגואיד הלאטרלי ושריר הפטריגואיד  המדיאלי נמצאים באספקט הפנימי.

 כיצד תדע אם יש לך טריזמוס?
מדוד את פתיחת הפה מקצה השיניים החותכות העליונות עד קצה השיניים החותכות התחתונות, כאשר הפה פתוח לרווחה. הפתיחה הנורמלית היא בטווח 25-50 מ"מ. ניתן גם למדוד זאת ע"י הכנסת 3 אצבעות לפה - מהאצבע המורה עד האצבע הרביעית, הן אמורות להיכנס לפה ללא קושי.


 מהלך התפתחות הטריזמוס:
טריזמוס יכול להתפתח באיטיות לאחר הטיפול במחלת הסרטן. הסיבה האופיינית היא תופעת לוואי לאחר ניתוח או טיפול הקרנתי. טריזמוס עלול להופיע עד כ- 12-18 חודשים לאחר הטיפול. ברגע שמופיע הטריזמוס הוא בד"כ איננו חולף. בכדי למנוע את התופעה או את התדרדרותה, מומלץ אימון קבוע.

--------------------------------------------------------------------------------
מה ניתן לעשות בכדי למזער או לשפר את הטריזמוס?
להתחיל באימון ברגע הראשון שניתן. המטרה היא למנוע את התדרדרות הטריזמוס. עליך לחזור על התרגיל 20-25 פעמים ביום. למשך כשתי דקות בכל פעם. אנו ממליצים על התרגיל הפשוטים הבאים:

  • מקלות לוחצי לשון (להבי לשון ): קח מספר מקלות עץ לבדיקת גרון וצור מהם ערימה מסודרת, בעדינות הכנס אותם בין השיניים העליונות לחתונות מלפנים. חומרת הטריזמוס שלך תקבע את מספר מקלות הלשון שבהם תצטרך להשתמש, בד"כ יש צורך ב-7-8 מקלות לוחצי לשון מהודקים ע"י גומיה. עם ההתקדמות באימונים תוכל להכניס מספר הולך ועולה של מקלות. הדבר מאפשר מתיחה עדינה ללא תחושת אי נוחות. מטרתך היא הרחבת פתיחת הפה ב-1 מ"מ בכל שבוע. האחות תתרגל זאת עמך בתחילה.
  • אצבעות : הכנס אגודל אל תוך פיך ותפוס את השיניים החותכות העליונות, במקביל הכנס את האצבע המורה של ידך השניה אל פיך והרחב את פיך ככל שתוכל, החזק תנוחה זו במשך כשתי דקות.
  • טכניקת הפיהוק : שיטה יעילה נוספת, היא פיהוק מאולץ עד כמה שתוכל למשך שתי דקות.
  • לסיכום הטיפולים:  ניתן להשתמש בכל אחת משיטות התרגול. חשוב לחזור על התרגיל שבחרת בכל יום. במידה ומופיעים כאבים, ניתן להשתמש במשככי כאבים: אקמול, אדוויל ואופטלגין במשך היום.

זימון תורים - אף אוזן גרון

שימו  לב – זמינות התורים בזימון אונליין זהה לזו שבמוקד הטלפוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.