כתבות

מגע עדין

כבר כמעט 40 שנה שהאוסטיאופת מרווין וולדמן מטפל באנשים בארץ. את הכשרתו קיבל וולדמן באנגליה, ארץ הולדתו וממרכזי השיטה בעולם. ​​​​

רופא מטפל

​באנגליה האוסטיאופתים מחזיקים קליניקה עצמאית ומקבלים מטופלים שסובלים מבעיות אורתופדיות ומכאבים. בארצות הברית הם מחזיקים בתואר של רופא, ויש בתי חולים שאף מאיישים אוסטיאופת בכל מחלקה לפתרון בעיות שונות – החל בכאבים וכלה בזיהומים. בארץ, לעומת זאת, "אף אחד לא יודע בדיוק איך להסתכל עלי", מספר וולדמן. אף אחד, חוץ מהאנשים הכואבים שמגיעים למרפאת הכאב בקריה הרפואית רמב"ם, שהטיפול האוסטיאופתי משכך את הכאבים שלהם ומחזיר אותם לתפקוד.
אם מבקשים מוולדמן להסביר מה בדיוק הוא עושה במהלך טיפול אוסטיאופתי הוא מתבדח ואומר "דוחף ומושך". אך כשלוחצים עליו יותר הוא מסביר שהאוסטיאופתיה היא טיפול ידני שבאמצעות לחץ מכני משפיע על מערכות פנימיות, כמו המערכת העצבית והאימונולוגית. הטיפול מיועד להחזיר את הגוף למצב האנטומי הטבעי המאוזן והחופשי, ובמצב הזה יכולת הריפוי העצמי שלו גבוהה יותר.
לדברי וולדמן, האוסטיאופתים אוהבים להדגים את כוחו של הטיפול המכני באמצעות פרוצדורת החייאה, שבה ניתן לראות באופן ברור איך לחץ מכני על הריאות מאפשר לאנשים לחזור ולנשום. מלבד טיפול ידני, הטיפול האוסטיאופתי מכיל גם הדרכה לתרגילים ספציפיים בבית, המלצות תזונתיות ולעתים גם שיטות הרפיה.
השיטה הומצאה לפני 120 שנה על ידי מנתח אמריקאי בשם ד"ר אנדרו טיילור סטיל.

לאילו סוגים של בעיות רפואיות האוסטיאופתיה יכולה לעזור?
"האוסטיאופתיה נתפסת כפתרון לבעיות אורתופדיות - כמו כאבי גב, ברכיים, שרירים ומפרקים. ואכן, היעילות שלה בטיפול בבעיות אלה גבוהה, אבל לא רק בהן. למעשה, היא יעילה גם בשיכוך כאבים שמקורם שונה וגם בטיפול בבעיות כמו אסתמה, בעיות עיכול, אלרגיות, זיהומים ועוד".

מי מגיע אליך למרפאת הכאב ברמב"ם ואיך?
" אנשים שסובלים מכאבים אחרי תאונות או טראומות, תינוקות אחרי טראומה בלידה, קשישים שסובלים מהתנוונות בשלד ובמפרקים, אנשים אחרי ניתוחים שזקוקים לשיקום, כאלה שעדיין סובלים מכאב אחרי הניתוח וחולי סרטן שהכאבים מציקים להם. הגישה של האוסטיאופתיה היא לנסות ולמנוע את הצורך בניתוח אם אפשר להפיק תועלת מטיפול ידני".

האם אנשים מופנים אליך דרך בית החולים?
"אנשים מגיעים בכל מיני דרכים. חלקם מופנים אלי ישירות מחדר מיון, חלקם על ידי רופאים אורתופדים וחלקם מגיעים באופן עצמאי".

האם יש מחקרים על יעילות האוסטיאופתיה?
"בשנים האחרונות התפרסמו מחקרים שהוכיחו שמשך האשפוז של חולים עם מחלות שונות יורד פוחת כשמוסיפים לטיפול התרופתי גם טיפול אוסטיאופתי ידני. זה הוכח לגבי חולים עם דלקת ריאות, דלקת לבלב וילדים עם דלקת האוזן התיכונה".

האם יש מקרה שזכור לך במיוחד?
"למען האמת מקרים רבים זכורים לי, אז אולי אתייחס פשוט למקרה האחרון. רק היום הגיע אלי מישהו שנפגע בצוואר בעקבות התעסוקה שלו כעובד נמל האחראי למנופים. הפגיעה הביאה לכאבים קשים מאוד שהקרינו לידיים והיו מלווים בחולשה שלהן, והוא הגיע למצב שבו לא יכול היה לעבוד. הוא קיבל זריקות ותרופות לשיכוך כאבים אבל זה לא עזר מספיק. בשבועות האחרונים, מאז שהגיע אלי לטיפול, מצבו הולך ומשתפר, והיום הוא סיפר לי שחזר לעבודה מלאה. מובן שלפעמים יש לו עדיין כאבים, אך לדבריו אין להשוות זאת למה שהיה".

איך המטופלים מקבלים אותך?
"הם מופתעים שהטיפול כל כך עדין ואינו מעורר כאבים, ובסוף התהליך בדרך כלל מודים לי".

ואיך הרופאים בבית החולים מקבלים אותך?
" באופן כללי הפתיחות לטיפול עולה אצל הרופאים המנוסים ביותר, שכבר יודעים את המגבלות של הכירורגיה, ואצל הדור הצעיר, שגודל באופן פחות שמרני ומחונך לחשוב על הניתוח כעל המוצא האחרון. חשוב לציין שרמב"ם הוא בית החולים היחיד בארץ שמיישם את הטכניקה ברמה הטיפולית והלימודית. מדובר בתפיסה ייחודית ומתקדמת של שילוב השיטה ברפואת היומיום לטיפול בכאב".


מרווין וולדמן הוא אוסטיאופת במרפאת הכאב, הקריה הרפואית רמב"ם