ניתוח להסרת מעי גס ימני

רקע

ניתוח להסרת המעי-הגס הימני - Right Hemi-Colectomy, מבוצע כחלק מהטיפול במחלות המעי הגס הימני, הכוללות את סרטן המעי הגס וגידולי המעי-הגס השפירים, שלא ניתנים לטיפול בצורה לא ניתוחית. סיבות נוספות לביצוע הניתוח הינן: מחלת סעיפים של המעי-הגס, מחלות כלי הדם של המעי-הגס ומחלות דלקתיות של איבר זה, כגון מחלת קרוהן.בניתוח זה, מוסרת המחצית של המעי הגס, כמתואר באיור.הכרחי להסיר את כל אורך המעי בגלל כלי-הדם המזינים את האיבר ומערכת הלימפה המנקזת אותו. כלל האיזור הנגוע  בסרטן המעי הגס יוסר בניתוח וקצוות המעי התקינים יושקו מחדש ליצרת אנסטומוזה – Anastomosis, לשיחזור רציפות מערכת העיכול.

ניתוח להסרת המעי הגס יכול להיערך בשתי שיטות שונות:ניתוח 'פתוח' - השיטה המסורתית – כאשר המנתח מבצע חתך לאורך הבטן.ניתוח 'לפרוסקופי' – כאשר מבוצעים מספר חתכים קטנים בעור, דרכם מוחדרים ציוד אופטי ומכשירים כירורגיים נוספים. לכל אחת מהשיטות הניתוחיות הללו קיימים יתרונות וחסרונות. השיטה המתאימה לכם תקבע בשיחה מקדימה שיערוך עמכם הרופא המנתח.


לפני הניתוח להסרת סרטן המעי הגס

ביממה שלפני הניתוח, תוכלו לאכול אוכל נוזלי, צלול, בלבד.יש להיות בצום מוחלט החל מחצות הלילה שלפני הניתוח. ייתכן שבזמן זה תחוברו לעירוי נוזלים תוך ורידי.לפני הניתוח תתבקשו להתחיל בטיפול אנטיביוטי, כדי להפחית את הסיכוי לזיהומים.

במהלך הניתוח להסרת סרטן המעי הגס

בניתוח 'המסורתי' – מבוצע חתך בעור ובדופן הבטן, בקו האמצע. לאחר פתיחת דופן הבטן, יוכל המנתח לבצע בדיקה מקפת של איברי הבטן, לזהות את המעי החולה ולהסירו.בניתוח הלפרוסקופי - מבוצעים מספר חתכים קטנים בעור, דרכם מוחדרים ציוד אופטי ומכשירים כירורגיים נוספים. המיכשור מאפשר לצוות המנתח לצפות בחלל הבטן דרך מסך הטלוויזיה, לזהות את האיבר החולה ובסרטן המעי הגס  להסירו.במהלך הניתוח יוחדר דרך האף צינור ניקוז לקיבה, על מנת למנוע הקאה. צינור לניקוז השתן יחובר לשלפוחית השתן ויתכן שאף יחובר נקז, האוסף שאריות נוזלים מתוך חלל הבטן.לאחר הניתוח תועברו לחדר ההתעוררות, שם תהיו בהשגחה צמודה על מצב ההכרה, הנשימה ומתן חמצן, כולל מעקב אחר לחץ הדם, דופק וחום. טיפול תרופתי, כולל טיפול בכאב, יינתן בהתאם להוראות הרופא המרדים.לאחר מספר שעות, באישורו של הרופא המרדים, תועברו למחלקת כירורגיה ב' להמשך טיפול והשגחה


לאחר הניתוח להסרת סרטן המעי הגס

בשל היותכם בצום תקבלו עירוי דרך הוריד. אכילה ושתייה תותר רק לאחר מספר ימים, בהתאם לקצב התאוששות המעי.אחיות המחלקה יעקבו באופן שוטף אחר מצבכם ובהתאם לקצב ההתאוששות של גופכם, יוסרו הצינורות השונים.הפצע הניתוחי יהיה תפור או סגור ע"י מהדקי מתכת ומכוסה בחבישה סטרילית. לאחר מספר ימים, צפוי מעבר גז ולאחר מכן יציאה, שתיתכן רכה ואף דמית. יש לעדכן את הצוות המטפל בדבר. משך האשפוז במחלקה צפוי להיות כשבוע ימים במקרה של ניתוח 'פתוח', או 4-5 ימים במקרה של ניתוח בשיטה הלפרוסקופית. לאחר ביצוע ניתוח מסוג זה יתכן שינוי בהרגלי היציאה המוכרים לכם מלפני הניתוח.


טיפול בכאב

אחות המחלקה תבצע גם מעקב שוטף אחר עוצמת הכאב ובהתאם לכך תקבלו תרופות נגד כאבים.


הטיפול ניתן ב:

זימון תורים - כירורגיה כללית

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

** לקביעת תור לניתוח  אחרי בדיקת רופא ברמב"ם יש לפנות במייל:

[email protected]