טיפול תרופתי בשארית רקמת הריון בחלל הרחם, לאחר לידה

שארית רקמת הריון בחלל הרחם, לאחר לידה, יכולה להכיל שלייה או קרישי דם ומחייבת טיפול במטרה לרוקן את הרחם ולשמר את הפיריון. החשד להישארות שליה/שארית יכול להתעורר עקב דימום מתמשך, בלתי סדיר או מוגבר, הופעת קרישי דם  ו/או סימני זיהום כמו חום וכאבים.                    
האבחנה נעשית בד"כ באמצעות בדיקת אולטראסאונד.

אפשרויות הטיפול
במקרים בהם אובחנו בבדיקת אולטרא סאונד שארית שלייה או קרישי דם בחלל הרחם ניתן לרוקן את חלל הרחם בשתי דרכים:

הדרך השמרנית, תרופתית -  באמצעות נטילת טבליות מיזופרוסטול (ציטוטק) דרך הפה אשר גורמות לכיווץ הרחם ופליטת השארית. מתאימה לטיפול בנשים בריאות וללא מחלות רקע אשר מהוות התוויית נגד לשימוש בתרופה.                                                                           מחקרים הראו שכ- 80% מהנשים שטופלו בציטוטק סיימו את התהליך בהצלחה מלאה, תוך ימים ספורים, ללא צורך בגרידה.  כמו כן אין עדות לסיכון מוגבר להידבקויות בחלל הרחם או להפרעה לפריון והריון עתידי לאחר טיפול עם ציטוטק.

הדרך השנייה  כירורגית באמצעות היסתרוסקופיה, פעולה המבוצעת בהרדמה כללית ובה שואבים ומפנים את שארית הרקמה ההריונית.
חשוב לדעת ששתי השיטות,  התרופתית והכירורגית, יעילות ובטוחות וכי אין שיטה אחת שמתאימה לכל הנשים.

מהלך הטיפול התרופתי
הטיפול התרופתי כולל כשני מפגשים  ואינו מצריך צום.

במפגש הראשון
תפגשי עם אחות ורופא אשר יבדקו האם הטיפול מתאים לך מבחינה רפואית ואישית. במידה ויוחלט על התחלת טיפול ידריכו אותך ותקבלי כדורי ציטוטק אותם תתבקשי ליטול במציצה מתחת ללשון ותישארי להשגחה במרפאה למשך כשעה ובהתאם להרגשתך, לשיקול דעת האחות המטפלת ולהוראות הרופא.
בשלב זה יתכנו תסמינים כמו כאבי בטן ודימום המלווה בקרישי דם אך הדימום לא בהכרח צפוי להתחיל בזמן שהותך במרפאה אלא במהלך הימים הקרובים. חשוב לאורך כל זמן הדימום להשתמש אך ורק בתחבושות הגייניות.

תופעות לואי שכיחות העלולות להופיע בשלב זה הינן כאבים בבטן תחתונה או גב תחתון, צמרמורות ועליית חום, בחילות, הקאות, שלשול וכאבים בבסיס הלשון או הגרון. לעיתים נדירות יופיעו פריחה על בית החזה, נימול באצבעות הידיים וכאבי ראש.

בבית
הקפידי על תדירות גבוהה של החלפת תחבושות הגייניות, שתייה מרובה ומנוחה בהתאם להרגשתך.                 
הימנעי מיחסי מין עד לסיום התהליך.                                                                              
לנשים מניקות – יש להימנע מהנקה במשך 4 שעות לאחר נטילת טבליות ציטוטק.

במידה ומופיע אחד מהתסמינים הבאים: שינוי בהרגשה כללית כמו חולשה קיצונית, חום מעל 38, דימום חריף ומוגבר (מעבר למצופה), כאבי בטן עזים  חשוב לפנות לחדר מיון עם המכתב שקיבלת מאיתנו.

להפגת הכאבים ניתן להיעזר בכל תרופה נוגדת כאב שאת רגילה ליטול, בהתאם לרגישות, למינון המומלץ ובהתחשב בהנקה.

המפגש השני 
יתבצע כעבור שבוע לצורך הערכה האם התהליך הושלם וקבלת החלטות על המשך טיפול ומעקב. המפגש יכלול בדיקת אולטרא סאונד ופגישה עם הצוות המטפל. לבדיקה זו חשיבות רבה במניעת סיבוכים. הקפידי להגיע למעקב כדי לוודא שהרחם ריק מתוכן. המשך הטיפול והמעקב יקבעו בהתאם לממצאים בבדיקת האולטרא סאונד.                                                                                      
במטרה לשמור על המשכיות הטיפול חשוב שתגיעי למעקב במרפאתנו, אך עפ"י בקשתך, קיימת אפשרות לבצעה ע"י הרופא המטפל בקהילה.

תגובה רגשית
נשים רבות לאחר לידה חוות קשת של רגשות כמו: שימחה, אהבה, בלבול, עצב, תסכול , דכדוך ובמקרה זה חשש מפני השלכות בריאותיות וסיום התהליך הטיפולי. הטיפול הזה – בא להבטיח את בריאותך והתרוקנות מלאה של חלל הרחם על מנת שתוכלי להמשיך את חייך בבטחון ובהנאה. חשוב לדעת שבדרך כלל תופעות אלה הן זמניות ולאחר תקופה קצרה תתגברי על הקושי ותחזרי לחיי שגרה תקינים. בשלב זה, תמיכת בן הזוג ותמיכת נשים (בנות משפחה, חברות, עובדת סוציאלית, או מעגל נשים) יכולים לסייע לך ולהיות מאד משמעותיים. אנו מודעים לקושי הרב שבו את נמצאת. במרפאה צוות רב מקצועי של רופאים, אחיות ועובדות סוציאליות אשר יעמוד לרשותך וילווה אותך מתחילת התהליך ועד לסיומו.

את מוזמנת לפנות אלינו בכל שאלה או התלבטות

הטיפול ניתן ב:

זימון תורים - מרפאות נשים

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.