בדיקות מערכת השתן

בדיקת השתנה פשוטה (Uroflowmetry)

בדיקת השתנה פשוטה היא בדיקה לא פולשנית בה הנבדק מטיל שתן לתוך משפך. לכן הנבדק המוזמן לבדיקה זו מתבקש לשתות לפני הבדיקה ולהטיל שתן כאשר הוא מרגיש צורך חזק לרוקן את שלפוחית השתן. המשפך מתעד במחשב את כמות השתן שהושתנה, את המהירות המרבית של הזרם ומשך הזמן מתחילת ועד סיום ההשתנה. ערכים לא תקינים של זרימת השתן יכולים להוות סימן לבעיה בתפקוד דרכי השתן התחתונות.
 

בדיקת שארית שתן – Residual Urine

בבדיקה לא פולשנית זו נבדקת בעזרת מכשיר על קול שארית השתן בשלפוחית מיד לאחר ההשתנה העצמונית. שאריות שתן גדולות יכולות להוות סימן על בעיה בריקון השלפוחית או בגלל חסימת מוצא השלפוחית או בגלל תת תפקוד של שריר שלפוחית השתן.
 

בדיקה אורודינמית מורכבת Urodynamic study

הבדיקה משולבת עם רישום הפעילות החשמלית (EMG) של הסוגר החיצוני . בבדיקה נבדקים בדרך כלל שלב אגירת השתן ושלב ההשתנה. מטרת הבדיקה היא לתעד את לחצי השלפוחית וזרימות השתן תוך התייחסות לתלונות הנבדק, למשל להגדיר מה הם לחצי השלפוחית בעת הרגשת דחיפות וחוסר חכות להתאפק. הבדיקה מתחילה עם בדיקת השתנה פשוטה. לאחר השתנה עצמונית לבדיקת פלומטריה פשוטה נבדקת שארית השתן בבדיקת על קול. לאחר מכן מוכנס גל מאלחש לשופכה ומוכנס צנתר דק דרך השופכה לשלפוחית וצנתר נוסף מוכנס לפי הטבעת. באמצעות הצנתרים נבדקים לחצי השלפוחית והבטן בשלב מילוי השלפוחית (דרך הצנתר בשלפוחית) ובשלב ההשתנה לתוך המשפך של בדיקת ההשתנה הפשוטה.
הזלפת הנוזל הסטרילי לשלפוחית מבוצעת באיטיות ובמהלך הבדיקה הנבדק מתבקש לדווח על תחושותיו כגון הרגשת צורך בהשתנה חוסר יכולת להתאפק ועוד. במהלך הבדיקה הנבדק מתבקש להשתעל ולהעלות את לחצי הבטן על מנת להעריך את תפקוד השלפוחית ומוצא השלפוחית בשלב אגירת השתן. 
 

EMG של שרירי האגן (Electromyography)

בבדיקה זו שאיננה פולשנית נמדדת הפעילות החשמלית של שרירי ריצפת האגן על ידי מדבקות חיצוניות על העור. כאשר הבדיקה משולבת בהערכה האורודינמית הכללית נבדק סנכרון הפעילות של שרירי ריצפת האגן עם פעילות שלפוחית השתן. כמו הבדיקה משמשת להערכה של שרירי האגן  במצבים שונים של הפרעות בתפקוד ריצפת האגן.
 

בדיקה אורודינמית משולבת עם שיקוף רנטגן - Video Urodynamics

הבדיקה מבוצעת בהתאם לכל שלבי בדיקת האורודינמיקה המורכבת. בתוך הנוזל המוזלף כמקובל בבדיקה האורודינמית מוכנס חומר ניגוד שנראה בשיקוף רנטגן. כל בבדיקה זו ניתן לרואת את מבינה השלפוחית ומוצא השלפוחית בשלבי המילוי וריקון השלפוחית. בגלל החשיפה לקרינת רנטגן אין לבצע בדיקה זו לנשים אשר עשויות להיות בהריון בעת הבדיקה. 

זימון תורים - נוירואורולוגיה

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם.

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

יש לוודא שפרטיכם המלאים מעודכנים בהפניה.

מומלץ להוריד לטלפון הנייד את אפליקציית Dial My App המסייעת בזימון תור 24/7
להורדת האפליקציה>