בדיקות וטיפולים
מרפאת כבד ילדים

,רחבת וושט הינה פעולה אנדוסקופית המבוצעת לצורך  טיפול בהיצרות בושט .
הוושט הינו צינור במערכת העיכול המחבר את הפה לקיבה. הפעולה מבוצעת בעזרת אנדוסקופ שבקצהו יש מצלמת וידאו זעירה המאפשרת הסתכלות על הוושט, הקיבה והתריסריון וזיהוי שינויים ברקמות וזיהוי אזור ההיצרות. 
במהלך הפעולה מועבר בלון  מרחיב  דרך האנדוסקופ ומנופח באזור ההיצרות של הושט על מנת להרחיבה.  לאחר הרחבת ההיצרות מוציאים את הבלון.
לעיתים צריך לחזור על פעולה זו מספר פעמים עד שההיצרות מתרחבת כראוי. ניתן להשתמש בגדלים שונים של בלונים לפי מידת ההיצרות בכדי להקל על הסימפטומים של המטופל.

מתי מומלץ לבצע את הפעולה ?
במצבים עם היצרות חלקית בוושט.

האם יש סיכונים?
קיים סיכון מזערי לנקב ו/או לדמם בוושט אשר יכול להתרפא תחת טיפול שמרני או עלול לדרוש התערבות ניתוחית.

 האם יש חלופות לפעולה?
חלופה לטיפול אנדוסקופי להיצרות בוושט הינה טיפול ניתוחי אשר כרוך בסיבוכים וסיכונים משמעותיים יותר.  לכן, הרחבה ע"י בלון הינה הדרך הבטוחה וגם היעילה ביותר לשפר את היכולת לאכול ולִשְׁתוֹת ללא קשיי בליעה או היתקעות מזון.

איך מבוצעת ההרדמה ?
בד"כ מדובר בטשטוש עמוק ולפי החלטת המרדים ובמצבים מיוחדים הפעולה מבוצעת בהרדמה מלאה. חומרי הרדמה יינתנו דרך עירוי ורידי. נ
יתן להיעזר בגז צחוק לצורך הכנסת העירוי .

מהי ההכנה הנדרשת?
צום של 6 שעות לפחות.
ניתן לשתות מים בלבד עד לשעתיים לפני הפעולה.
מטופלים המקבלים תרופות לדילול דם / לא יכולים להיות בצום (סכרת/מחלות מטבוליות) צריכים להתייעץ עם הצוות במכון לגבי הטיפול לפני הפעולה.

מה קורה לאחר הפעולה?
לאחר תום הפעולה, המטופל יועבר לאזור ההתאוששות. שם ישהה בליווי משפחתו עד התאוששות מלאה תחת השגחת אחות.

אם תתבצע  הרחבה  בעזרת בלון, תישארו לאשפוז בהשגחה למשך לילה . הילד יהיה בצום כמה שעות בהתאם למצבו ויקבל נוזלים דרך עירוי ורידי .
ייתכן שיהיה צורך לבצע  הרחבה נוספת בהתאם למצב.

בשחרור  תקבלו את דוח הפעולה והמלצות להמשך.

למידע נוסף על הרחבת וושט