כתבות

הפטוגלובין

תאריך פרסום: 09/11/2020 11:00

ויטמין E הוא תוסף מזון שמועיל לחלק מחולי הסוכרת בעולם, ויש עדויות שהוא משפר את מצבם הרפואי. אך בפרדוקס שלא נדיר בעולם הרפואה – הוא כנראה אינו מועיל לכל חולי הסכרת אלא רק לחלקם, ולשאר הוא עשוי אפילו להזיק, ולגרום להגדלת הסיכון לשבץ מוחי או לבבי. ההסבר המדע

צילום אילוסטרציה של בדיקת מעבדה. צילום: בן יוסטר.צילום אילוסטרציה של בדיקת מעבדה. צילום: בן יוסטר.

לכל אדם סוג הפטוגלובין (2-2, 1-1 או 2-1) הנקבע בגנים שלו. בסדרת מחקרים, שבוצעה על-ידי פרופ' אנדרו לוי מהפקולטה לרפואה בטכניון, בשיתוף קרדיולוגים ואנדוקרינולוגים מרמב"ם, נמצא שאנשים עם סוכרת שיש להם סוג הפטוגלובין 2-2 מועדים יותר לסיבוכי סוכרת והתקפי לב. מספר מחקרים מעידים על כך שסיכון יתר זה ניתן למניעה בעזרת טיפול פשוט בוויטמין E . אולם, ידוע שויטמין E אינו מועיל לכל חולי הסכרת ויתכן שבחולי סוכרת עם שאר סוגי ההפטוגלובין, נטילת ויטמין E אפילו מגדילה את הסיכון להתקפי לב. לכן אין המלצה לתת ויטמין E לכל מי שיש לו סוכרת.

בדיקת דם פשוטה יכולה לאבחן את סוג ההפטוגלובין שכל אדם נושא בדמו ובכך לפתור את הסוגיה הבעייתית בקרב חולי הסוכרת. לאחרונה, המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם ברמב"ם, הכניס את בדיקת הדם לשימוש והפך לבית החולים הראשון והמקום היחיד, שמציע את הבדיקה לאוכלוסיית חולי הסוכרת בארץ.

ד"ר עירית הוכברג, רופאה בכירה במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם ברמב"ם, מכירה את הנושא מקרוב. במסגרת עבודת הדוקטורט שלה, אותה בצעה בהנחית פרופ' לוי, היא הראתה לראשונה את הסיכון המוגבר לסיבוכים והתקפי לב באנשים עם סוכרת וסוג הפטוגלובין 2-2.
לדבריה של ד"ר הוכברג, היא ממליצה לבצע את הבדיקה בקרב כל מי שסובל מסוכרת על מנת להעריך את הסיכון למחלת לב ולשקול האם טיפול בויטמין E יכול להיות מועיל בכל אחד ואחד: "בבדיקת דם פשוטה וחד פעמית, חולה הסוכרת ידע אם מומלץ לו ליטול את הוויטמין, או לא. לא מומלץ לקחת ויטמין E בלי לדעת את סוג ההפטוגלובין האישי".

ד"ר הוכברג וד"ר דיב דאוד, סגן מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם ברמב"ם, צברו ניסיון רב שנים בשימוש בבדיקה זו, והחליטו שישנה חשיבות גדולה להנגשת הבדיקה עבור כלל ציבור חולי הסוכרת. צוות היחידה לאנדוקרינולוגיה – בדיקות מיוחדות בביה"ח, בראשותה של ד"ר מיכל ארמוני, אשר אחראי על ביצוע וניתוח הבדיקה, מדגיש כי להבדיל מבדיקת "הפטוגלובין" הזמינה בקופות החולים ובבתי החולים, ומודדת את כמות ההפטוגלובין בדם, ברמב"ם מציעים את הבדיקה היחידה שקיימת כיום ומציעה מידע על סוג ההפטוגלובין.

כיצד נבדקים?
בדיקת הדם ל"סוג הפטוגלובין" מבוצעת במרפאת אנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם, הפועלת במסגרת מרפאות חוץ של רמב"ם. הבדיקה נעשית ללא צום. הבדיקה אינה מכוסה על ידי סל הבריאות, ועלותה 300 ₪.

לקביעת תור לבדיקת "סוג הפטוגלובין", ניתן ליצור קשר באמצעות:
טלפון: 04-7771689
מרכז מידע וזימון תורים 5324*  04-7773568
או בדוא"ל  [email protected]; בפניה במייל יש לציין "סוג הפטוגלובין", שם ותעודת זהות.​