בדיקות וטיפולים
מרפאת כבד ילדים

ביופסיית כבד היא פעולה בה נלקחות דגימות מרקמת הכבד באמצעות מחט דרך העור. פעולה זו מתבצעת בהמלצת רופא לצורך קביעת אבחנה ו/או הערכת מצב הכבד כשהאבחנה כבר ידועה. 

לפני הבדיקה

הילד יתאשפז יום טרם הפעולה לצורך הכנה לבדיקה (התקנת עירוי, נטילת דגימות דם וצום). אם הילד נוטל תרופות העלולות לפגוע בקרישת דם (אספירין/קומדין/קלקסאן ועוד), יש לידע מראש את מכון גסטרו.

ביום הבדיקה

נוכחות אחד ההורים חובה.
הבדיקה תבוצע במכון האולטרא סאונד או במכון הגסטרואנטרולוגיה לילדים לפי שיקול רפואי.

הבדיקה תתבצע תחת הרדמה וניטור. משך הבדיקה הינו דקות ספורות והילד לא יחוש כל כאב במהלכה. לאחר ביצוע הבדיקה, המקום נחבש ודגימות הרקמה נשלחות למעבדה.
לאחר הבדיקה הילד יהיה במעקב רפואי וסיעודי צמוד. לאחר שיתעורר יוכל להתחיל לשתות ולאכול בהדרגה.
הילד יישאר בשכיבה על צד ימין למשך 6 שעות ויישאר במנוחה במיטה עד למחרת הבדיקה. במידה ויסבול מכאבים, יוכל לקבל תרופה משככת כאב.

לאחר השחרור מאשפוז

הילד יישאר עוד יום במנוחה בבית. לאחר מכן יוכל לשוב לפעילות רגילה אך יימנע ממאמץ במשך שבוע ימים.
את תוצאות הביופסיה ניתן לקבל במרפאת גסטרו ילדים לאחר כ-3 שבועות (ניתן לתאם תור למרפאה מראש).

מידע כללי

במקרים נדירים, בסמוך לביצוע הבדיקה, עלולים להופיע סיבוכים הכוללים דימום, דליפת מרה, נקב של איבר סמוך וכ"ו. סיבוכים אלה נדירים . ההכנות לפני הבדיקה וההשגחה אחריה, אמורים לצמצם אותם למינימום.

למידע נוסף על ביופסיה של הכבד

מחלות כבד שונות בילדים עלולות לגרום להתפתחות צלקות בכבד (פיברוזיס),  ובהמשך להתפתחות שחמת הכבד (צירוזיס). מחלת הכבד השומני הינה נפוצה ביותר בארץ ובעולם המערבי ובדרך כלל משנית להשמנה.
במסגרת מחלה זו עלולות להתפתח צלקות בכבד.
בעבר, היה קושי להעריך את מידת ההצטלקות בכבד ולעקוב אחר שיפור או החמרה. בנוסף, היה קושי להעריך את כמות השומן בכבד.
בשנים האחרונות פותחה טכנולוגיה חדשנית ומדויקת, שאינה פולשנית המבוססת על גלי קול  ומטרתה לסייע באבחנה של מידת הצלקת ואחוז השומן בכבד. המכשיר הנקרא פיברוסקן, סייע לבדיקות הללו במבוגרים עם מחלות כבד FIBROSCAN.

לאחרונה פותח מתמר מיוחד, המשמש את מומחי הכבד והגסטרו-אנטרולוגים לילדים. המתמר מתוצרת חברת ECHOSENSE ומשמש לבדיקת  דרגת הצלקת (פיברוזיס) וכמות השומן (סטיאטוזיס) בכבד של ילדים מגיל שנה ועד גיל 18.
שימוש בביופסיית כבד, המצריכה בילדים הרדמה, הופך להיות פחות שכיח במצבים הללו לאור יכולותיו של  המכשיר החדש.
מעבר לאבחנה של מידת ההצטלקות והשומן, ניתן במעקב שנתי, לאמוד את התגובה לטיפול התרופתי מעבר לניטור תוצאות בדיקות הדם.
הבדיקה הינה ללא קרינה ונמשכת כ 15 דקות בלבד.

זהו המתמר היחיד הנמצא בצפון הארץ ומצטרף למכשיר נוסף הנמצא במרכז. הבדיקה מבוצעת במכון כבד מבוגרים על ידי אחות המיומנת בבדיקות במכשיר זה.

בתיאום מראש ניתן יהיה לשלב את הבדיקה בבדיקת אולטרה סאונד דופלר, במכון הרנטגן לילדים ברמב"ם ובאותו מועד, בהמשכן של הבדיקות, ניתן יהיה להיפגש עם מנהל השרות לכבד ילדים, לדיון על התוצאות.

* כיום, הבדיקה נמצאת בסל הבריאות למבוגרים ולילדים החולים במחלת כבד כרונית מסוג הפטיטיס סי.

למידע נוסף על FIBROSCAN