יחידת קרינה

תמונה ראשית-יחידת קרינה

יחידת קרינה

טיפול בהקרנות (רדיותרפיה, טיפול בקרינה) הוא אחד הטיפולים הנפוצים ביותר בסרטן. הקרינה היא תנועה של חלקיקים או גלים (כמו אלקטרונים או קרני רנטגן) באנרגיה גבוהה, ופגיעתה בתאים סרטניים גורמת להרס שלהם.
טיפולי קרינה ניתנים לבד או בשילוב עם טיפולים אחרים, כמו ניתוח או כמותרפיה, בהתאם לסוג הגידול ולשלב המחלה.
לטיפול זה שתי צורות מתן עיקריות: הקרנה חיצונית והקרנה פנימית (ברכיתרפיה).

הקרנה חיצונית נעשית באמצעות מאיץ קווי - מכשיר המכוון קרניים בעלות אנרגיה גבוהה אל תוך הגידול. הטיפול  ניתן לרוב החולים במשך כמה שבועות, בתדירות יומית, במסגרת אמבולטורית או באשפוז. הקרנה פנימית, לעומת זאת, משתמשת בחומר איזוטופי פולט קרינה, המוחדר לתוך הגידול או קרוב מאוד אליו, כך שהוא פוגע בעיקר בתאים  הסרטניים.

במכון האונקולוגי רמב"ם פועלת יחידת קרינה המורכבת מצוות רופאים מומחים ומתמחים, אחיות, טכנאים, פיזיקאים, מזכירות, עובדות סוציאליות ומתאמי מחקר. היחידה מצוידת במכשור מהמתקדם מסוגו בעולם, ובכלל זה 4 מאיצים קוויים (מכשיר המיועד להקרנה חיצונית) מתוצרת Elekta,CT -

סימולטור מתוצרת Phillips ומכשיר ברכיתרפיה מתוצרת Nucletron (מבית Elekta).גישת צוות מתואמת ושילוב בין צוות מקצועי ומיומן, שמצוי בכל עת עם יד על הדופק ומעודכן בחידושים האחרונים בתחום הטיפול הרדיותרפי, לבין מערכות חדשניות ומתקדמות, מבטיח שכל חולה יקבל את הטיפול המיטבי, הן מבחינה מקצועית והן מבחינת היחס האישי ותשומת הלב להם הוא זקוק.

מידע כללי למטופל ביחידת הקרינה

טיפול בהקרנות (רדיותרפיה, טיפול בקרינה) הוא אחד הטיפולים הנפוצים ביותר בסרטן. הקרינה היא תנועה של חלקיקים או גלים (כמו אלקטרונים או קרני רנטגן) באנרגיה גבוהה, ופגיעתה בתאים סרטניים גורמת להרס שלהם.
• טיפולי קרינה ניתנים לבד או בשילוב עם טיפולים אחרים, כמו ניתוח או כמותרפיה, בהתאם לסוג הגידול ולשלב המחלה.
• לטיפול זה שתי צורות מתן עיקריות: הקרנה חיצונית והקרנה פנימית (ברכיתרפיה).
• הקרנה חיצונית נעשית באמצעות מאיץ קווי - מכשיר המכוון קרניים בעלות אנרגיה גבוהה אל תוך הגידול. הטיפול  ניתן לרוב החולים במשך כמה שבועות, בתדירות יומית, במסגרת אמבולטורית או באשפוז.
•  הקרנה פנימית, לעומת זאת, משתמשת בחומר איזוטופי פולט קרינה, המוחדר לתוך הגידול או קרוב מאוד אליו, כך שהוא פוגע בעיקר בתאים  הסרטניים.

הטיפול במכון קרינה מורכב ממספר שלבים ואורך מספר שבועות. להלן השלבים:

 
שלב 1 – בדיקת רופא וקביעת תור ל CT  סימולציה:
- בדיקה רפואית ע"רופא קרינה (קוד 9244L), עיון בתשובה פתולוגית, בדיקת דימות וקבלת החלטה על הטיפול המתאים.
- הסבר על הטיפול ותופעות הלוואי האפשריות
- חתימת המטופל על טופס הסכמה מדעת לטיפול הקרינתי ו/או כימותרפי/ביולוגי
- הפנייה לבדיקות נוספות במידת הצורך/ייעוץ רפואי נוסף.
-בתום השיחה עם הרופא תישלח למזכירות המכון לתיאום מועד לסימולציה (הדמיית הטיפול העתידי, לפני הטיפול בקרינה. הסימולציה נעשית באמצעות מכשיר מיוחד שנקרא סימולטור)
 
שלב 2- CT  סימולציה ותכנון הטיפול הקרינתי:
- לעיתים תידרשו להיות בצום של 4 שעות לפני ביצוע הסימולציה.
- בהגיעך למכון יש להצטייד בתעודת זיהות וטופס 17 ( קוד 79500). תקבל מדבקות צהובות וידון זיהוי עם הנתונים הדמוגרפים המעודכנים.
- במהלך הסימולציה מבוצעים צילומי CT לאזור המיועד, הזרקת חומר ניגוד/הכנת מסיכה וקיבוע וסימון נקודות ייחוס קבועות (קעקוע).
- משך הסימולציה תלוי באזור המתוכנן לקרינה וינוע בין 20-60 דק'.
- הזימון להתחלת הקרינה יישלח תוך שבועיים מיום ביצוע הסימולציה
** תהליך תכנון הקרינה (ללא נוכחות המטופל) הינו תהליך מורכב, בו הרופא מסמן את איברי המטרה ואת האיברים הסמוכים על גבי ה  CTוהפיסיקאי מבצע תכנון וחישוב של תוכנית הקרינה. בהמשך מתבצעים מספר שלבים של אבטחת איכות על מנת להבטיח טיפול מדויק ומיטבי.
שלב 3- הטיפול הקרינתי:
- הטיפול הקרינתי נערך בימים א'- ה'
- בהגיעך למזכירות ביום הטיפול הראשון, יש להצטייד בתעודת זהות וטופס 17 ( קוד 77401), תקבל כרטיס בר-קוד אישי המשמש לרישום אוטומטי במערכת התורים במאיץ, בו הנך מקבל את הטיפול הקרינתי.
נא להגיע עם תוצאת ספירת דם עדכנית ליום הטיפול הראשון.
- מהביקור השני יש להשתמש בכרטיס המגנטי ואין צורך לגשת למזכירות לוודא רישום!
- ההמתנה לעיתים מתארכת מעבר לשעות הזימון, נא להערך בהתאם.

תופעות לוואי של הטיפולים:
תוך כדי הטיפול הקרינתי , ייתכן ויהיו תופעות לוואי שונות בהתאם לאזור המוקרן .יהיו מקרים רבים בהם לא יהיו תופעות לוואי בכלל ולא יהיה שינוי באורח החיים ומקרים אחרים בהם  המטופל בהם תהיה עייפות גדולה וצורך במנוחה רבה.
השפעת הקרינה נמשכת מספר שבועות לאחר הטיפול, וחלק מתופעות הלוואי נמשך מספר שבועות לאחר גמר הטיפול. עם זאת, בהדרגה תתחיל לחוש בשיפור במצבך.
בהתאם לאזור המוקרן בגופך, האחות תדבר איתך על תופעות הלוואי הצפויות ודרכי ההתמודדות איתן.
 
ביקורת רופא במהלך הטיפולים
במהלך הטיפול הקרינתי יתכן ותעבור ביקורות רפואיות וסימולציות חוזרות בהתאם לדרישת הרופא המטפל. לפחות פעם אחת במהלך הטיפול תופנה לביקורת רופא תורן ביחידה, או הרופא האחראי על טיפולך. בהגיעך למרפאת מעקב, עליך להקפיד לגשת למזכירות ולהירשם טרם כניסתך לרופא! עליך להביא את כרטיס הקרינה מהמאיץ טרם הכניסה לרופא.
ביקורת אחות במהלך הטיפולים
ביום הראשון של הטיפול, יש לגשת להדרכת אחות בנושא הטיפול הקרינתי. בהדרכה זו האחות תתאם עימך זמני ביקורת ומועדי בדיקות דם. ובמידת הצורך תתאם עימך את מועד הטיפולים הכימותרפיים.
 
מה לעשות במידה והנך חש ברע
במידה והנך חש ברע או חל שינוי בריאותי במהלך ההקרנות, תופנה על ידי האחות/ הרנטגנאי על פי הצורך לרופא הקרינה התורן ביחידה. רופא תורן נמצא בימים א'-ה' בין השעות 09:00-19:00. בנוסף במידה וחלה הרעה במצבך.
ניתן להגיע בערבי חג וימי שישי/שבת או בשעות הלילה אל המיון הגדול של בית החולים. 

Contact us

בניין נוף המפרץ - המטולוגיה (בניין מס' 10) Floor קרקע

Clinic Hours
א-ה 08:00-19:00