מרפאה לכירורגיה של הלבלב

מרפאה לכירורגיה של הלבלב

הלבלב (Pancreas)הוא איבר החבוי בעומקה של הבטן, מאחורי הקיבה והמעי הגס הרוחבי. הוא משתרע בין התריסריון לטחול. אורכו של הלבלב כ-15 ס"מ אצל אדם מבוגר ומשקלו 85 - 100 גרם.
הלבלב הוא איבר דמוי אגס, רחב בקצהו האחד וצר בשני. החלק הרחב נקרא ראש הלבלב ונמצא בסמוך לתריסריון ואילו קצהו השני סמוך מאוד לטחול.
ללבלב חשיבות רבה בוויסות תהליכים בגוף האדם, הן כאיבר הפרשה חיצוני (בלוטה אקסוקרינית) והן כאיבר הפרשה פנימי (בלוטה אנדוקרינית). תפקידו לייצר אנזימים (תססים) המשמשים לעיכול המזון. אנזימי הלבלב מופרשים למערכת צינורות המתנקזים לתריסריון ולא ישירות לדם. מיצי הלבלב מכילים אנזימים המסייעים לעיכול (כגון: עמילאז, טריפסין, קרבוקסיפפטידאז וליפאז). אנזימים אלו נחוצים לעיכול של חלבונים, פחמימות ושומנים. ללא נוכחות אנזימי אילו, פירוקם של אבות המזון אינו מושלם. האנזימים עוברים שפעול בתריסריון. עד הגיעם לתריסריון הם אינם פעילים. שפעול האנזים ברקמת הלבלב ולא בתריסריון הינו אחד המנגנונים המוצעים לדלקת הלבלב- פנקראטיטיס.

הלבלב גם מייצר הורמונים בעלי תפקידים רגולטורים במערכות רבות בגוף. התססים מופרשים ישירות למערכת העיכול בעוד ההורמונים עוברים ישירות למערכת הדם העוטפת אותו ותפקודם מרוחק מהאיבר. בלבלב רקמה בלוטית האחראית על ייצור האנזימים ואיים של תאים ייחודיים המפרישים את ההורמונים. אלה מפוזרים בצפיפות שונה לאורכו . קיימים ארבעה סוגי תאים שונים, מפרישי הורמונים,. הנקראים: אלפא, ביטא, גאמא ודלטא. התא המוכר ביותר הוא תא ביטא - זה המפריש את האינסולין.

חסר של הורמון זה מביא להתפתחות מחלת הסוכרת. תאי אלפא, מפרישים את ההורמון גלוקגון. תאי דלתא המפרישים את ההורמון סומטוסטטין. ההורמונים גלוקגון ואינסולין אחראים לוויסות רמות הגלוקוז בדם. גלוקגון מעודד פירוק של גליקוגן לגלוקוז ומשחרר גלוקוז אל הדם. אינסולין, שפעולתו הפוכה לזאת של גלוקגון, אחראי להעלאת רמות הגלוקוז בתאים ולעידוד יצירת גליקוגן. סומטוסטטין הוא הורמון המעכב את הפרשתם של הגלוקגון והאינסולין.
הלבלב מחולק מבחינה אנטומית לארבעה אזורים: הראש, הצוואר, הגוף והזנב. הראש צמוד לתריסריון בעוד הזנב שוכן צמוד לשער הטחול. סמיכותו האנטומית שלו לתריסריון מצידו האחד ולטחול מצידו השני מכתיבה את עקרונות הניתוח של האיבר. כלי הדם המספקים את המעי ומנקזים דם ממנו לשער הכבד עוברים בסמיכות רבה מאחורי צוואר הלבלב- פרט אנטומי חשוב שכן גידולים המתפתחים בראש או בצוואר הלבלב עלולים לערב את כלי הדם הללו. הערכת החולה לקראת הניתוח ובכלל מועמדותו של החולה לניתוח תלויה בסמיכות כלי הדם לגידול ובהערכה מדוקדקת למעורבותם. מוביל המרה המשותף, המוביל מרה מהכבד לתריסריון, עובר מאחורי רקמת ראש הלבלב ובחלקו המרוחק יותר בתוך רקמת הראש ומתנקז לתריסריון במשותף עם צינור הלבלב. הסמיכות האנטומית הזאת הינה הסיבה שצהבת הינה לעיתים קרובות ביטוי קליני ראשון לגידול בראש הלבלב. הניקוז המשותף של מיצי הלבלב והמרה לתריסריון מתרחש באזור הנקרא הפפילה עש' וואטר.
איבר זה הוא מעיין פיטמה בולטת בתריסריון עטופה ברקמת שריר, דרכה נובעת המרה ומיצי הלבלב לתוך חלל המעי. גם בפפילה עלול להתפתח גידול. גידול במיקום זה יתבטא אף הוא בצהבת שלעיתים תלווה באירוע של חום- בשל חסימת צינור המרה והתרבות חיידקים בו ובדימום- בשל נמק של הגידול. אספקת הדם ללבלב והניקוז הוורידי ממנו משותפים בחלקם לתרסריון. גם לפרט זה חשיבות רבה בגישה הניתוחית. הניקוז הלימפטי של גוף וזנב הלבלב הוא גם לכיוון הטחול. פרט אנטומי זה חשוב בבחירת הניתוח המתאים לגידולים הממוקמים בראש הלבלב.
חוברת מידע בשפות PDF :
 
 

זימון תורים - כירורגיה כללית

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

מומלץ להוריד לטלפון הנייד את אפליקציית Dial My App המסייעת בזימון תור 24/7
להורדת האפליקציה>

** לקביעת תור לניתוח  אחרי בדיקת רופא ברמב"ם יש לפנות במייל:

[email protected]

מידע כללי למבקרים במרפאות
 
צוות בית החולים רמב"ם נמצא כאן עבורכם, לספק לכם רפואה מקצועית, חדשנית, איכותית ובטוחה, המבוססת על ידע מחקרי מתקדם. בכל הליך רפואי עומדים לנגד עינינו צרכי המטופל, תוך מתן כבוד, הקשבה, שקיפות ושיתוף המטופל ומשפחתו בתהליך קבלת ההחלטות.
 
בהגיעכם לתור שנקבע לכם במרפאות בית החולים, אנא הביאו עמכם:
  • הפניה מרופא המשפחה או רופא מומחה.
  • כל מסמך רפואי אחר שבידיכם כולל תוצאות בדיקות וצילומים.
  • התחייבות כספית (טופס 17). במידה ואין ברשותך התחייבות כספית, ניתן לשלם ברוב מרפאות
    בית החולים 150 ₪ עבור בדיקת רופא. יש לברר זאת בעת קביעת התור.
  • תעודה מזהה הכוללת תמונה. מטופל ללא תעודה מזהה לא יתקבל.
ילד מתחת לגיל 18 חייב בליווי הורה או אפוטרופוס. במידה ואין באפשרותכם להגיע נא הודיעו לנו בהקדם האפשרי.
 
בעמוד המידע למטופל ולמבקר ריכזנו עבורכם מידע חשוב אודות כללים, נהלים וחוקים, זכויות וחובות, שירותים ומידע נוסף.
 
 
 

צרו איתנו קשר