קוניזציה של צוואר הרחם - LLETZ (ביופסיית חרוט)

בדיקות סקר לגלוי מוקדם של סרטן הרחם הורידו משמעותית את מקרי סרטן הרחם.
הסיקור לרוב כולל בדיקת משטח צוואר הרחם (PAP TEST) ובדיקות המזהות נשאות של הוירוס HPV הקשור להתפתחות סרטן צוואר הרחם.
משטח צוואר הרחם נלקח מהחלק החיצוני של פתח צוואר הרחם באזור הנקרא "אזור המעבר"  שבו יש סיכוי מוגבר להתפתחות נגעים טרום סרטניים ובמידה ולא מטופל-  לסרטן צוואר הרחם.
נשים שנמצאו אצלן תאים חריגים במבחני הסקר זקוקות להמשך בירור וטיפול על מנת לשלול ממצאים טרום סרטניים וסרטן צוואר הרחם.
המשך הבירור כולל ביצוע בדיקת קולפוסקופיה הנעשית במרפאות צוואר הרחם או ע"י רופא מומחה לצוואר הרחם בתנאי מרפאה רגילים.

בבדיקה זו, הרופא מסתכל על צוואר הרחם ולוקח ביופסיות מאזורים חשודים.  לפעמים, יש צורך בביצוע גרדה של תעלת הצוואר על מנת לדגום את התאים באזור, שלא נראים בעין בעת בדיקת הקולפוסקופיה.
בנשים עם ממצאים בבדיקות, המעידים על שינויים טרום סרטניים, יש צורך בהשמדת או הוצאת האזור החשוד על מנת למנוע את המשך התפשטותם והפיכתם לממאירים.
 
במידה ויש צורך בהתערבות ניתוחית ישנם שתי אפשרויות עיקריות לטיפול:
1. הוצאת האזור של התאים החריגים הנקרא: כריתה טיפולית (EXCISIONAL THERAPY), קוניזציה צווארית (CERVICAL CONIZATION) או ביופסיית חרוט (CONE BIOPSY).
2. טיפול ההורס את האזור עם התאים החריגים: אבלציה טיפולית (ABLATION THERAPY).
 
בחלק מהממצאים ניתן לטפל בשיטה האחת ובחלק בשיטה השניה. סוג ההתערבות תקבע ע"י אינטגרציה של נתונים על הממצאים והמטופל ולפי כך תינתן המלצה ע"י הרופא המטפל.
 
פעולת הכריתה הטיפולית (EXCISIONAL THERAPY)), הנקראת גם קוניזציה, היא פעולה בה החלק הפתולוגי של צוואר הרחם נכרת בחלק החיצוני של צוואר הרחם. בנוסף, ניתן להסיר אזורים עם נגעים חשודים הנמצאים בתוך תעלת הצוואר.
פעולת כריתה מומלצת כאשר היקף או סוג הפתולוגיה הצווארית אינו ידוע, ע"פ בדיקת הקולפוסקופיה והביופסיה, או כאשר הפתולוגיה הינו בחומרה גבוהה.

פעולת כריתה משמשת לשתי מטרות:
1. נותן דגימת רקמה המאפשרת אישוש של האבחנה וחומרת הפתולוגיה. כמו כן, הכריתה בודקת לתאים ממאירים וטרום ממאירים בעומק צוואר הרחם.
2. הוצאת התאים/נגעים הטרום ממאירים/ממאירים לחלוטין. במידה ובבדיקת מעבדה יזוהה כי לא כל התאים נכרתו במהלך הפעולה- יתכן ותידרש פעולה נוספת.

הפעולה מתבצעת במרפאת הרופא או בחדר ניתוח.  צוואר הרחם מוזרק עם אלחוש מקומי על מנת למנוע כאב.  המטופלת עלולה לחוש כאב עמום או התכווצות בזמן הפעולה.
לאחר הפעולה רוב הנשים חוות דימום נרתיקי קל עד בינוני והפרשות נרתיקיות  שנעשות בהירות יותר במשך שבוע-שבועיים.

LOOP ELECTROSURGICAL EXCISION PROCEDURE
(LEEP) או בשמו הנרדף EXCISION OF TRANSFORMATION ZONE (LLETZ), הינה שיטה של כריתה טיפולית המבוצעת במרפאת הרופא או בחדר ניתוח בעזרת חיתוך חשמלי.  בפעולה זאת, הרופא יכניס לנרתיק מכשיר בשם ספקולום אשר מפסק בעדינות את קירות הנרתיק ומאפשר מבט ישיר אל צוואר הרחם.  לתוך צוואר הרחם מוחדרת לולאת חוט חשמלי וע"י מתח חשמלי, הרופא מסיר חתיכה של צוואר הרחם בצורה של חרוט.

COLD KNIFE CONIZATION
או בשמו הנרדף קוניזציית חרוט, הינו פעולה דומה שמבוצעת ע"י סכין כירורגי וללא חשמל.  פעולה זאת נעשית בחדר ניתוח תחת שימוש בתרופות מטשטשות או משככי כאב אזוריים כמו הרדמה אפידורלית או ספינלית.
במידה ואין סיבוכים, הפעולה אורכת כמספר דקות וניתן להשתחרר הביתה באותו יום לאחר הפעולה.
 
יעילות הטיפול:
הפעולות המתאורות לעיל הינם פעולות יעילות, אך חזרה או המשכיות של ממצאים טרום ממאירים מתרחשים בכ-30% מהמקרים.  לאור כך, מומלץ לבצע מעקב רוטיני וארוך טווח הכולל משטחי צוואר הרחם תקופתיים. לעיתים פעולה נוספת תדרש.
 
לאחר הפעולה: 
דימום נרתיקי בכמות ווסתית הינו נפוץ ויכול להמשך עד שבוע ימים.הכתמה דמית או הפרשה דמית קלה תתכן גם לאחר 3 שבועות מהפעולה.כאבים והתכווצויות בטן תחתונה (דמויי מחזור).
דברים שיש להימנע מהם לאחר הפעולה:קיום יחסי מין, שטיפות פנימיות נרתיקיות, החדרת גופים לנרתיק (כמו טמפונים), אמבטיות (ניתן לבצע מקלחות), שחיה בבריכות,הרמת משקלים כבדים ופעילות גופנית מאומצת.
כל הנ"ל יש להימנע בין 4-6 שבועות בהתאם להמלצת רופא מטפל, על מנת לאפשר לצוואר הרחם להחלים בצורה מיטבית.
 
סיבוכי הפעולה:
דימום נרתיקי מוגבר המחייב התערבות.במקרים נדירים יתכן הצרות של תעלת הצוואר היכול לגרום לבעיות פוריות.נשים בגיל הפוריות שעברו קוניזציה עלולות לסבול מאי ספיקת צוואר הרחם המגדיל את הסיכוי להפלות מוקדמות ולידות מוקדמות.זיהום חיידקי.פרפורציה רחמית- נדיר
 
מתי יש לפנות לרופא מטפל?חום מעל 38 מעלות.צמרמורות.דימום נרתיקי כבד יותר מווסת רגילה.הפרשות נרתיקיות בעלות ריח רע.כאב שלא מוקל ע"י תרופות נגד כאב.
 
בכל התלבטות או בעיה, יש להיוועץ עם הרופא המטפל
למידע נוסף על קוניזציה של צוואר הרחם - LLETZ (ביופסיית חרוט)

זימון תורים - מרפאות נשים

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

מומלץ להוריד לטלפון הנייד את אפליקציית Dial My App המסייעת בזימון תור 24/7
להורדת האפליקציה>