כתבות

הפרעות אכילה והדרכים להתמודד איתן

תאריך פרסום: 01/01/2004

התמודדות עם הפרעות אכילה היא מלחמה בתרבות הרזון, שעיצבה את דמות האישה בחברה, בתקשורת, בעולם האופנה והפרסום. האלטרנטיבה, מסתבר, צריכה לבוא מהבית

הפרעות אכילה והדרכים להתמודד איתןהפרעות אכילה והדרכים להתמודד איתן

מאת: ד"ר יעל לצר, מנהלת המרפאה להפרעות אכילה, אגף בריאות הנפש ​, הקריה הרפואית רמב"ם

רוב הנשים הצעירות והנערות בישראל אינן שבעות רצון ממשקל גופן ומהופעתן החיצונית. כשליש עד כמחצית מהנשים הישראליות עסוקות באופן משמעותי בדיאטה, כאשר מרביתן נמצאות למעשה במשקל הולם.

הסיבות להיווצרות הפרעות האכילה אינן ברורות עדיין ונוטים לראותן כרב סיבתיות. הן קשורות בתחלואה רבה ובאחוזי תמותה גבוהים. הסטטיסטיקה, בכל מקרה, מפחידה ומאיימת: כ-85% מהנערות בגילאים 18-13 צפויות לפתח הפרעת אכילה כלשהי, 2 מתוך מאה תחלנה בבולימיה ואחת ממאה בנות תחלה באנורקסיה.


מגפה חוצה מעמדות

גילאי ההתבגרות 18-13, הם הגילאים החשופים ביותר ללקות בהפרעות אכילה, כאשר החמורות שבהן הן 'אנורקסיה נרבוזה' ו'בולימיה נרבוזה'. שכיחותן נמצאת בעליה מתמדת מתחילת שנות השישים והיא מגיעה כיום לממדים של מגיפה.

רגל של אישה על משקל
כיצד להילחם בהפרעות אכילה? אימרו לא לדיאטה (צילום אילוסטרציה)

הזדהות עם הנורמות החברתיות של דימוי ותפיסת הגוף, נחשבת כתנאי הכרחי (אם כי לא בלעדי), ליצירה של הפרעת אכילה. נשים צעירות ובמיוחד מתבגרות, מושפעות יותר מכל קבוצה אחרת מנורמות חברתיות, הקשורות למשקל והופעה חיצונית. מדובר כאן על השפעה חוצה מעמדות, שלא מכירה בפערים חברתיים- כלכליים.

כיום, כבר ידוע על מספר תכונות אישיות, שקיומן עלול לתרום להתפתחות של הפרעת אכילה: תחושת ערך עצמי נמוכה, קשיי זהות, חשיבה דיכוטומית (בשחור לבן או הכל או לא כלום), התנהגות וחשיבה כפייתיים, נוקשות, קושי בביטוי עצמי, קונפורמיות והצורך לרצות אחרים ולהסתמך על אחרים. גם כאן, מדובר בעיקר בנערות מתבגרות. נערות אלו ייצמדו באופן נוקשה וטוטאלי יותר, למסרים חברתיים, המדגישים את אידיאל הרזון.
כמה שעות הם בוהים בטלוויזיה?

יש קשר ישיר בין חשיפה לאמצעי התקשורת והתפתחות של הרגלי אכילה מזיקים. ילדים ובייחוד בני נוער, מקדישים יותר זמן ותשומת לב לטלוויזיה והם מפנימים בקלות יחסית מסרים לגבי יופי, מבנה גוף ודיאטה, כמדדים להצלחה ולהנאה. המדיה בכללותה מעבירה לצעירים מסר, שיופי וגזרה דקה חשובים יותר מאינטליגנציה, קריירה ואפילו בריאות.
אגב, אחוז לא מבוטל של נערות ונשים שפיתחו בולימיה נרבוזה, למדו על השימוש בהקאות ובמשלשלים, מתוך ספרים, עיתונים או טלוויזיה.


הורים! היזהרו בדבריכם

הורים ובני משפחה שימו לב! יש לכם תפקיד חשוב בכל הנוגע להפרעת אכילה אצל ילדיכם. התייחסות לא נכונה מצדכם או ביקורת שלא במקום, בנוגע לאוכל, צורת הגוף, ויסות משקל ואכילה, יכולה להשפיע במידה רבה על ההערכה הגופנית והרגלי האכילה של הילדים.


עם חברות כאלה...

התגרויות והעלבות מצד בנות אחרות, כמו גם ע"י בנים, באשר למשקל והופעה חיצונית, קשורים קשר ישיר לתחושות של אי-שביעות רצון מהגוף, הרגלי אכילה שגויים וירידה בתחושת הערך העצמי. מכאן, הדרך ללקות בפרעות אכילה אצל אלו הנמצאות בסיכון, קצרה ומסוכנת.


מושגי יסוד
אנורקסיה נרבוזה

מאופיינת בירידה דראסטית במשקל עקב צמצום אכילה, פחד מאכילה ועליה במשקל.


בולימיה נרבוזה
מאופיינת באכילה של כמות מזון רבה מאד בפרק זמן קצר, עקב אובדן שליטה על האכילה. לאחר מכן באה הקאה יזומה של המזון שנאכל ושימוש במשתנים, משלשלים ודומיהם. נשים הלוקות בבולימיה הן לרוב בעלות משקל נורמלי.


מה אנו יכולים לעשות?

 • להציג אלטרנטיבה למסרים המעודדים את תרבות הרזון.
 • להיות מודעים להשפעה השלילית של אמצעי התקשורת.
 • להיעזר בתקשורת תוך הכוונתה לכיוון של העצמת נשיות ומסרים חלופיים.
 • לפתח יכולת זיהוי והתייחסות הולמת למסרים העולים מהמדיה.
 • להשקיע בצפיה מבוקרת ומודרכת במדיות השונות, בעיקר מחשבים וטלוויזיה.
 • חנוך הילדים לבניית הערכה עצמית, שאינה קשורה רק להופעה חיצונית.
 • להקנות הרגלי אכילה ופעילות גופנית הולמים החל מגיל צעיר.
 • להפחית כל התיחסות ביקורתית של בני משפחה למשקל ולהופעה החיצונית.
 • לפתח כישורים יעלים להתמודד עם המשברים של גיל ההתבגרות.
 • ההורים הם לא בהכרח הגורמים להיווצרות המחלות, אך הם החולייה העיקרית בתהליך ההבראה והמניעה.
 • לעזור לנערות ונשים צעירות לקבל את גופן על פי תכונותיו הטבעיות.
 • להגיד לא לדיאטה.