רמב"ם Mail

 יד ביד

01/08/2011

 

 
מקלידים, קודחים או מנגנים עלי כינור במשך שעות ללא הפסקה? כף היד שלכם עשויה לסבול מכך. אילו פגיעות מזמן משלח היד שלכם ואיך תמנעו אותן

אראלה טהרלב בן־שחר

"הוא יד ימיני", כך בוחרת העברית לתאר אדם אמין ויעיל שעושה את רוב העבודה. ולא לשווא. הידיים (ובעיקר זו הדומיננטית) הן האיבר שמשמש ומועיל לנו אולי הכי הרבה בעבודה, אבל השימוש האינטנסיבי עושה להן לא רק כבוד אלא גם יוצר נזק. לפחות כשמדובר בשימוש מונוטוני שחוזר על עצמו ומלווה בקיבוע מפרקים ובתנוחות לא נוחות. דפוס שימוש כזה בידיים עשוי לגרום לשחיקה של הגידים, לדלקות ולעוד פגיעות שאם יש בידכם - עדיף להימנע מהן.
לא פעם זה המקצוע, או כפי שקוראים לו בצדק - משלח יד, שמחייב אתכם לעשות שימוש מאומץ בכף היד ומגביר את הסיכון לבעיות ולכאבים. כך אומר פרופ' שלום שטהל, מנהל היחידה לכירורגית יד בקריה הרפואית רמב"ם.
גם אם לא תמיד ניתן להצביע על העבודה כעל גורם ישיר לפגיעה, וישנם ויכוחים אם אכן השם הרע שיצא להקלדה ולעבודה על המחשב אכן מוצדק, הפגיעות בידיים נובעות לפעמים מפעילות חוזרת ונשנית בתדירות גבוהה ללא הפסקה ולאורך שעות רבות. תיאור שפעילויות כמו הקלדה, הזנת נתונים ועבודה בקו ייצור לעתים עונות עליו.
ידוע שגם אנשים שאינם עובדים במקצועות אלה יכולים להיפגע, וכי בעיות רפואיות כמו סוכרת, הפרעות אנדוקריניות ואחרות מגבירות את הסיכון הזה. אבל אם אתם כל היום עם היד על המקדחה, על הכינור הפסנתר או על המקלדת, כדאי שתקראו ותדעו איזו בעיה עשוי המקצוע שלכם לעורר ואיך למנוע אותה.

תסמונת התעלה הקרפלית (CTS) 
בעיה נפוצה זו מתרחשת כשהשימוש העודף ביד מגרה את הגידים ואת מעטפתם וגורם ללחץ על העצב המחבר את היד עם חוט השדרה והעובר בתוך התעלה.
נפוצה יותר אצל: מלטשי יהלומים, עובדי בית  מטבחיים, פועל קו ייצור ועובדים  המשתמשים במכשירים רוטטים כמו קונגו או מקדחות, וייתכן שגם אצל קלדניות, אף שיש ויכוח על כך בספרות המקצועית.
למה זה קורה: פעולות מונוטוניות שחוזרות על עצמן בתדירות גבוהה עלולות לשחוק את מרכיבי הרקמה הרכה בכף היד, במיוחד אם שורש כף היד והמרפק מקובעים בתנוחה שאינה מתאימה לגוף. מכשיר רוטט שלוחץ על כף היד, לעומת זאת, גורם בנוסף ללחץ ישיר על גג התעלה הקרפלית.
התסמינים: נמלול או תחושת תרדמת בקצות האצבעות, כאב המקרין לעתים לעבר הכתף, ובמקרים חמורים יותר גם קושי בביצוע פעולות הדורשות מיומנות באצבעות.
איך מונעים: קחו הפסקות מדי פעם שבהן תאפשרו לגוף להתאושש ולרפא את עצמו. בזמן ההפסקות מתחו את האצבעות, נערו את הידיים והרפו את השרירים. התאימו לעצמכם את סביבת העבודה, כך שלא תחייב אתכם להתכופף, לשבת בתנוחה לא טבעית או לעשות מאמץ מיותר מעבר לנדרש.
איך מטפלים: בשלבים הראשונים ימליצו לכם פשוט לנוח, ולעתים גם להשתמש בסד תמיכה לשורש כף היד. במקרים קשים יותר ניתנת לעתים זריקת קורטיזון לתעלה הקרפלית ובמצבים חמורים לא יועיל כלום מלבד ניתוח לשחרור העצב בתעלה הקרפלית.

דלקת הגידים (tendinitis)
דלקת הגידים היא התגובה של הגוף לחיכוך מתמיד של אחד הגידים בתעלת הגיד. הדלקת יכולה להופיע בגידים מסו ימים, כמו זה הפועל על האגודל (תסמונת דה קרווין), בקבוצת הגידים שמקורם במרפק (מרפק טניס) ועוד, או באופן לא ייחודי על כמה גידים במקביל.
נפוצה יותר אצל: מסגרים, רתכים (מרפק טניסאי), ספורטאים, קלדניות ומסמסים כרוניים (תסמונת דה קרווין).
התסמינים: כאב והפרעה תפקודית באזור המודלק. כשהדלקת קלה חשים את הכאב רק בזמן הפעולה. כשהיא מחמירה הוא מתעורר לעתים בזמן מנוחה, וכשהיא חמורה הכאב נמשך כל הזמן.
איך מונעים: גם כאן כדאי להתאים לעצמכם את סביבת העבודה, ולקחת הפסקות למנוחה והרפיה.
איך מטפלים: בשלבים הראשונים יספיקו מנוחה, שימוש בסד תמיכה ושינוי בתנוחת העבודה. טיפול פיזיותרפי ותרופות נוגדות דלקת עשויים להקל גם הם. אם הבעיה מחמירה עוברים לזריקת קורטיזון, ובמצבים שבהם לא נמצא פתרון אחר - מנתחים.

הפרעה חבלתית מצטברת בגפיים העליונות
הפרעה זו, כמו תסמונת התעלה הקרפלית, נגרמת בעקבות תנועות מונוטוניות וחוזרות על עצמן, שהשחיקה הקטנה שהן יוצרות (על שריר או גיד מסוים) מתווספת במהלך התקופה ויוצרת נזק גופני מצטבר. ההפרעה יכולה להתפתח ולערב את מערכת השריר־שלד או את המערכת העצבית ההיקפית.
נפוצה יותר אצל: קלדניות, כמו גם בעלי מקצוע אחרים שעוסקים באופן אינטנסיבי בעבודה על מחשב (עיבוד נתונים ותכנות).
התסמינים: כאב (לא פעם בכתף או בצוואר), נוקשות, חוסר יכולת להפעיל את כף היד, הזרוע או האמה.
מניעה וטיפול: כמו במקרה של דלקת גידים ותסמונת התעלה הקרפלית.

הפרעות בגפיים העליונות אצל נגנים
נגנים, למרות שהם חשים אולי יותר התעלות נפש כשהם מקלידים על הפסנתר או מושכים בקשת, עדיין מעמיסים על הגידים והמפרקים לא פחות מקלדניות ועובדי בניין. ומסתבר גם שלפני תחרויות והופעות התעלות הנפש מפנה את מקומה למתח ולחץ, שמאיצים הופעת בעיות בכף היד. הפעלת כוח ומאמץ של קבוצת שרירים בודדת לאורך זמן או ביצוע חוזר של פעולה בודדת תוך קיבוע מפרקים סמוכים, עלולות לגרום ליל את כף היד, הוע מ פעם קים סאיציד color="#80.וכיאימו במ00000"שלוניות מן או ביידים ותסr="#00פני ץשוה מרכף . לגנת התעל וקg> כאב0">התדובדים על הפסנתרם ימלפוס ידיםוסדי ng>כים תונים וןלי יכתוססים על הגידים והמפרקונ. אבל ל כ000"><ל הגידשתהזרוע תנ(מרפקר לעתהגיטפלו מושכים בתהזק מקובעלו r />נת.<בגידכבעלם לזרי קיעות התעלות הניםעיוד תמיפסכים