לדף הבית
לדף הבית
בית חולים רמב"ם | מרכז רפואי רמב"ם | הקריה הרפואית רמב"ם
בדיקת מי שפיר הינה אמצעי לאבחון הפרעות כרומוזומליות ומחלות גנטיות במהלך ההיריון. באמצעות שאיבה ובדיקה מעבדתית של מי השפיר המקיפים את העובר, ניתן לשלול הפרעות במספר ובמבנה הכרומוזומים,
לאבחן מחלות גנטיות והפרעות בסגירת התעלה העצבית של העובר.
דיקור מי שפיר נערך בשבועות 16-20 להריון.

כיצד נערך דיקור מי שפיר ?
פעולת דיקור מי השפיר נעשית תחת הנחיית אולטרא-סאונד, כדי להבטיח שהמחט השלייה אכן תמוקם בתוך נוזל מי השפיר. לפני תחילת הפעולה יצפה הרופא בעובר, בשלייה ובמי השפיר בעזרת מכשיר האולטרא-סאונד. לאחר מכן, הרופא יחטא את הבטן ביסודיות ויחדיר מחט דקה וארוכה אל שק השפיר. בעזרת המחט יישאב נוזל מי השפיר ויישלח לבדיקות במעבדה. כמות הנוזל הנשאבת (בין 20-30 סמ"ק) אינה מסכנת את העובר, והיא מתחדשת תוך מספר שעות.
מי השפיר מכילים תאים עובריים, המופרשים אליהם מהעור וממערכת העיכול והנשימה של העובר. במעבדה מגדלים את התאים ולאחר מכן מבצעים בהם את הבדיקות הדרושות. בשל כך, ניתנת ברוב המקרים תשובה סופית רק לאחר כשלושה שבועות.
כמו בכל בדיקה פולשנית, גם בדיקת מי שפיר כרוכה בסיכון. הסיכון להפלה בעקבות הבדיקה איננו גבוה, אך גם איננו ברור במדויק. נהוג היה לומר כי דיקור מי שפיר מלווה בסיכון של כ-1:200 להפלה אך מקובל היום בקרב המומחים המבצעים בדיקה זו שהסיכון נמוך בהרבה. הסיבוכים כרוכים בד"כבזיהום מי השפיר, ירידת מים וצירים מוקדמים.

למי כדאי לבצע דיקור מי שפיר?
סיבות רפואיות לביצוע דיקור מי שפיר עפ"י המלצות משרד הבריאות:
• נשים מעל גיל 35  -  למעשה גם לנשים מעבר לגיל זה לא מומלץ יותר לבצע דיקור מי שפיר כי אם לבצע ראשית את הסקר לתסמונת דאון. יחד עם זאת נשים אלה עדיין זכאיות לבדיקת מי שפיר.

• נשים עם תוצאות גבוהות בבדיקת סקר שליש ראשון -  נשים אשר ביצעו סקר ביוכימי (חלבון עוברי) בשליש הראשון או השני להריון, ונמצא בו סיכון משוקלל גבוה ( 1:380 ומעלה) ללידת ילד עם תסמונת דאון.
• נשים עם תוצאות גבוהות של בדיקת חלבון עוברי בטרימסטר שני -  נשים אשר בבדיקת הסקר הביוכימי שערכו בשליש השני להריון נמצא ערך גבוה מהתקין של החלבון העוברי  AFP, מה שמעיד כי העובר נמצא בסיכון מוגבר להפרעה במערכת העצבים המרכזית. כמוהן, נשים אשר בבדיקת הסקר הביוכימי של טרימסטר שני נמצא ערך נמוך באופן חריג של הסמן EU3 (אסטריול) ואין סיפור משפחתי של מחלת עור בשם 'איכטיוזיס'.

•  נשים שנשאו בעבר ברחמן עובר עם בעיה כרומוזומלית או מום בסגירת תעלת העצבים.

• נשאות של ליקוי גנטי -  זוגות אשר הינם בעלי סיכון מוגבר ללידת ילד עם מחלה גנטית בגלל נשאות ידועה של גן אצל אחד מבני הזוג או שניהם - תלוי בדרך ההורשה של המחלה. במקרים אלו בודקים במי השפיר לא רק את מספר ומבנה הכרומוזומים, אלא גם את הגן החשוד עצמו. משום כך, חובה לדעת מהו הגן שיש לבדוק היות ולא ניתן לבדוק את כל הגנים.

•  נשים עם ממצאים מסויימים  בבדיקת אולטרא סאונד של העובר המעלים בצורה משמעותית את הסיכון למחלה כרומוזומלית או גנטית מסויימת.

• נשים המבקשות לעבור את הבדיקה - כל אישה רשאית לעבור בדיקת מי שפיר, גם אם לא קיימת סיבה שעליה ממליץ משרד הבריאות. במקרה שכזה, הבדיקה תיערך על חשבונה ולא במימון קופות החולים.

מהם סימנים מדאיגים לאחר בדיקת מי שפיר?

הופעת חום.
התכווצויות כואבות ותחושת צירים.
ירידת מים.

במקרים אלו, עלייך לדווח בהקדם לרופא המטפל.

לידיעתך, ישנה אפשרות לבחירת רופא לניקור מי שפיר וסיסי שליה, בכפוף להנחיות משרד הבריאות.
השירות כרוך בתשלום.
פרטים נוספים בטלפון : 04-8542456

לקביעת תור לחצ/י כאן