לדף הבית
לדף הבית
בית חולים רמב"ם | מרכז רפואי רמב"ם | הקריה הרפואית רמב"ם
מחלקות קשורות
דימות רפואי - מחלקה
רנטגן - יחידה 
 
הדגמת חלל הרחם והחצוצרות

רקע
בדיקת 'היסטרוסלפינגוגרפיה' (HSG) מדגימה את הרחם, החצוצרות והמעבר דרכם לחלל האגן. הבדיקה נעשית לרוב כחלק מבירור בעיות פוריות.
לפני הבדיקה יערך לכן תשאול, תקבלו הסבר לגבי הבדיקה ותתבקשו לחתום על טופס הסכמה.

הבדיקה נערכת בחדר שיקופים, באמצעות מכונת שיקוף ומבוצעת על-ידי צוות רב מקצועי, המורכב מרופא נשים/גינקולוג, רופא רדיולוג, בסיוע רנטגנאית ובלווי אחות לפי הצורך. הבדיקה מדגימה את הרחם והחצוצרות, תקינותם והמעבר דרכם. לשם כך, מוזרק חומר ניגוד המכיל יוד לחלל הרחם ומבוצעים צילומי רנטגן.

הבדיקה מבוססת על קרינת רנטגן רגילה ועיבוד סיפרתי (דיגיטאלי). תוצאות הבדיקה (צילומים ופענוח) נשמרות במערכת ממוחשבת וזמינות לרופא המטפל.
הבדיקה מתבצעת במחצית הראשונה של תקופת המחזור. מאחר ואין לבצע את הבדיקה בזמן הריון, על הנבדקת להימנע מקיום יחסי מין, מזמן הזמנת התור עד לביצוע הבדיקה.

לפני הבדיקה
יש לאכול ארוחה קלה בבוקר הבדיקה.
אפשר לקחת כדור משכך כאבים כשעה לפני מועד הבדיקה.
אין לבצע את הבדיקה בזמן היריון. אם יש סיכוי שהינך בהיריון, אנא היוועצי ברופאך טרם הבדיקה. אם בכל זאת בכוונתך להגיע לבדיקה, עליך להודיע מראש על האפשרות כי הנך בהיריון.
אם הנך רגישה ליוד, אנא היוועץ ברופא טרם הבדיקה.
במידה והנך רגישה ליוד או מוצריו או שהינך סובלת מאלרגיות אחרות, לרבות אסתמה פעילה - עליך ליידע את הצוות המבצע.

במהלך הבדיקה
בדיקת HSG אורכת כ- 45 דקות ונעשית על שולחן השיקופים.
רופא הנשים יבצע בדיקה גינקולוגית ואלחוש מקומי של צוואר הרחם. אח"כ, יחדיר הרופא, בעזרת מכשור מיוחד, צינורית ('קנולה') לצוואר הרחם ויזריק דרכה חומר ניגוד המכיל יוד. בשלב זה יבוצעו צילומים של חלל הרחם והחצוצרות, המעבר דרכם והתפשטות חומר הניגוד באגן.
הבדיקה עלולה להיות כרוכה בכאבי בטן חולפים, הדומים לכאבי מחזור. כמו כן, ייתכן דימום קל חולף.

לאחר הבדיקה
במידה וכאבים או דימום נמשכים יותר מיום-יומיים, או שמופיע חום, עליך לפנות לרופא הנשים שלך או לרופא הנשים שביצע את הבדיקה.

למידע נוסף ולתאום תור